Rozwój firmy – od czego zacząć?

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Jak ważny może okazać się początek rozwoju firmy i od czego najlepiej zacząć?

Jak rozwinąć firmę?

Zakładając własną firmę, najczęściej tworzymy ją pod nasze kwalifikacje, które uzyskaliśmy podczas studiów lub w szkole średniej. Ważne, aby jej profil odpowiadał umiejętnościom, byśmy wiedzieli, jak działać. Bezsensownym posunięciem byłoby np. założenie firmy budowlanej, kiedy na temat budownictwa nie mamy odpowiedniej wiedzy. Należy pamiętać, że rejestrując własną działalność gospodarczą, często automatycznie stajemy się głównymi zarządzającymi. Spada na nas wówczas ogrom obowiązków, którym musimy podołać.

Nowe obowiązki

Idąc do urzędu, powinniśmy pamiętać, co trzeba mieć ze sobą przygotowanego. Przede wszystkim musimy poważnie zastanowić się nad nazwą firmy. Ważne, aby była łatwa w wymowie oraz miała pozytywne skojarzenia dla odbiorcy. Można również sygnować ją własnym imieniem i nazwiskiem.

Kolejnym elementem będzie data rozpoczęcia działalności i jej przedmiot. W momencie rejestracji przedsiębiorstwa należy podać również adres. Najczęściej jest on tożsamy z naszym miejscem zamieszkania, ale możemy też wynajmować biuro lub lokal, co trzeba uwzględnić podczas wizyty w urzędzie.

Istotnym punktem podczas wizyty w urzędzie będzie wybranie formy opodatkowania działalności gospodarczej. Trzeba podać rachunek bankowy, jaki zostanie przypisany naszej własnej firmie.

Ostatnim, a zarazem jednym z najbardziej istotnych punktów podczas rejestracji przedsiębiorstwa, będzie wybranie formy rozliczeń. Należy wówczas pamiętać, że pełna księgowość jest obowiązkowa tylko w momencie, kiedy przychody netto przekraczają kwotę 2 milionów euro. Własne księgowanie można rozliczać poprzez księgę dochodów i przychodów; poprzez ryczałt od tzw. dochodów ewidencjonowanych albo poprzez księgi rachunkowe

Jak odpowiednio rozwinąć firmę?

Bardzo ważnym elementem w początkowej fazie rozwoju przedsiębiorstwa jest pozyskanie jak największego grona zainteresowanych naszą działalnością. Jeśli firma będzie nastawiona stricte na usługi, np. podczas powstania nowej agencji ubezpieczeniowej, to nieodzowny element funkcjonowania działalności stanowi pozyskanie licznej grupy klientów chcących wykupić nowe polisy OC, AC, na mieszkanie czy życie.

Rozwój przedsiębiorstwa to także stałe dbanie o klientów, pielęgnowanie nabytych znajomości i kontaktów. W stosunku do tych pierwszych, którzy zdecydowali się na skorzystanie z usług, powinniśmy oferować różnego rodzaju promocyjne oferty lub zniżki. Również za polecanie znajomym zachęconym do współpracy należy przygotować różnego rodzaju benefity i bonusy.

Inne nieodzowne cechy to lojalność i uczciwość wobec klientów, współpracowników bądź partnerów handlowych. Jeśli mamy zapłacić faktury w określonym terminie, należy tego dokonać. Kiedy musimy przyjąć reklamację, za np. niewłaściwie wystawioną polisę, trzeba przyznać się do błędu.

Jakiekolwiek zaniechania lub oszustwa w tym aspekcie z pewnością sprawią, że klienci odwrócą się od nas i działalność nie będzie postrzegana jako zaufana. Tylko poprzez uczciwość, rzetelność, ambicję oraz odpowiednią wiedzę możemy sprawić, że świeżo założone przedsiębiorstwo wysoko uplasuje się w rankingach i katalogach dobrych firm, na przykład na stronie konkurslab.pl, która zajmuje się odpowiednim ocenianiem różnych biznesów.