Zapalenie żył – objawy, diagnoza, leczenie

Zapalenie żył leczenie jest konsekwencją zaburzeń w przepływie krwi. Na skutek jej wolnego przemieszczania się, w żyłach powstają zakrzepy, które powodują stan zapalny tych naczyń. Jest to podstępna choroba, długo niedająca żadnych sygnałów. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby z grupy wiekowej 40–60 lat oraz te przebywające często w jednej pozycji, siedzącej lub stojącej. Choroba może dotyczyć żył głębokich, jak i powierzchownych, najczęściej nóg. Do głównych przyczyn pojawienia się stanu zapalnego zalicza się obecność żylaków, palenie papierosów, długotrwałe kąpiele w gorącej wodzie, a także uszkodzenia mechaniczne, np. po zabiegach.

Objawy zapalenia żył powierzchownych w kończynach dolnych i górnych

Objawy zapalenia żył powierzchownych są łatwo zauważalne i boleśnie odczuwane w sytuacji, gdy dojdzie do rozległego stanu zapalnego. W takiej sytuacji chory może czuć ból podczas chodzenia oraz zauważyć obrzęk i zaczerwienienie. Pojawia się zdrętwienie nóg oraz zauważalna jest wyższa ciepłota ciała w tym miejscu. Nieleczone zapalenie żył powierzchownych może skutkować powstaniem zapalenia w żyłach głębokich. Kończyny górne, chociaż rzadziej, również mogą być narażone na stan zapalny żył, szczególnie po zabiegach wymagających ingerencji w naczynia (wkłucia). Objawem stanu zapalnego jest wówczas zaczerwienienie, ból oraz zgrubienie.

Objawy zapalenia żył głębokich

Schorzenie to jest bardzo niebezpieczne i uciążliwe, gdyż zakrzepy znajdują się głęboko. Istnieje ryzyko groźnych w skutkach powikłań, takich jak niedotlenienie i zator. Najczęściej atakowane są kończyny dolne, aczkolwiek zdarza się, że schorzenie pojawia się w obszarze szyi. Osoba dotknięta tą dolegliwością ma gorączkę, odczuwa skurcze, przyspieszone bicie serca, może zauważyć zaczerwienienie i obrzęk łydek.

Diagnoza zapalenia żył głębokich

W celu prawidłowego zdiagnozowania choroby należy wykonać specjalistyczne badania. Na początku lekarz na podstawie wywiadu i badania określa prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia. Jeżeli jest ono niewielkie, wówczas wystarczy przeprowadzić badanie laboratoryjne, określające stężenie dimerów. Sytuacja jest zupełnie inna w przypadku, gdy prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów jest wysokie. Lekarz kieruje wtenczas pacjenta na specjalistyczne badania USG. W ich trakcie naciska głowicą aparatu w żyłę, aby sprawdzić jej stan i wykluczyć zakrzep. Jeżeli badania potwierdzają wystąpienie schorzenia, pacjent zaczyna przyjmować leki przeciwzakrzepowe i kontynuuje leczenie.

Zapalenie żył – leczenie

Zdiagnozowanie zakrzepów w żyłach wymaga pilnego i intensywnego leczenia. Niezmiernie ważne jest przyjmowanie dedykowanych leków, mających na celu udrożnienie żył i ograniczenie zakrzepów, co wpłynie na swobodne krążenie krwi w naczyniach. Lekarz może również zalecić przyjmowanie zastrzyków podskórnych z heparyną drobnocząstkową. Heparyna jest naturalnie występującą w naszym organizmie substancją, mającą na celu właśnie zapobieganie krzepnięciu krwi. Dlatego też jest bazowym składnikiem leków przeciwzakrzepowych występujących w postaci roztworów, aerozoli oraz żeli.
Dlatego też oprócz zastrzyków popularne są także wszelkiego rodzaju maści o działaniu miejscowym.

Niestety, występują sytuacje, kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów, wówczas wskazana jest ingerencja chirurgiczna. Operacja ma na celu usunięcie zakrzepów, ewentualnie ich rozpuszczenie. Po zabiegu pacjent powinien nosić odzież uciskową wspomagającą regenerację naczyń.

Prawidłowa diagnoza i leczenie schorzenia odgrywają kluczową rolę w walce z zakrzepami. Jednak pomimo nowoczesnych metod leczenia, występują nagłe przypadki śmierci, wywołane niezdiagnozowanymi zatorami lub zignorowaniem leczenia. Dlatego tak ważne są profilaktyka, zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta i regularne kontrolowanie stanu zdrowia. Zaleca się aktywność fizyczną, unikanie palenia papierosów i stresu. Warto wspomnieć, że szczególnie narażone na wystąpienie zapalenia żył są osoby otyłe, które wyjątkowo powinny zadbać o swoje zdrowie.