Co to jest frezowanie CNC?

Obróbka CNC pozwala na dowolne kształtowanie metali, jak i innych tworzyw – nie bez powodu więc jest dziś bardzo ceniona. Frezowanie jest jedną z metod obróbki, która ma niezwykle szerokie zastosowanie. Jej spory wachlarz zalet sprawia, że cieszy się niezwykle wielką popularnością na całym świecie. Jednak jak dokładnie przebiega ten proces i jakie konkretne korzyści osiągamy dzięki temu rodzajowi kształtowania? Przyjrzymy się temu bliżej, ale najpierw musisz wiedzieć, czym dokładnie jest obróbka CNC.

Obróbka CNC – czym jest?

W pełni możesz zrozumieć różne metody obróbki, gdy dowiesz się, czym tak naprawdę jest sama obróbka CNC. Sama nazwa pochodzi od anglojęzycznego terminu, który w wolnym tłumaczeniu oznacza komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Choć określenie to może wydawać się skomplikowane, jest dość proste w praktyce – chodzi o to, aby komputer sterował procesami obróbki, które wykonują takie maszyny, jak tokarki, czy frezarki, o których opowiemy później.

Zalety obróbki CNC

Ta technologia powstała głównie po to, aby zautomatyzować cały proces, a po co to robimy? Jak możesz zgadnąć – aby oszczędzić czas. I trzeba przyznać, że sposób ten spełnia to podstawowe wymaganie znakomicie. Są one też niezwykle dokładne – sprawiają, że błąd ludzki jest dużo mniej prawdopodobny, gdyż może wystąpić głównie podczas programowania maszyny. To tyle, jeśli chodzi o ogólną obróbkę CNC – pora na samo frezowanie.

Co to jest frezowanie CNC?

Jest to, jak już czytałeś, jedna z najpopularniejszych metod obróbki metalu. Frezowanie następuje w maszynach zwanych frezarkami bądź w centrach frezarskich. Charakterystyczną cechą tego sposobu kształtowania jest to, że za ruch posuwowy odpowiada przedmiot obrabiany, a specjalne narzędzie za ruch obrotowy. Dzięki temu można uzyskać bardzo skomplikowane kształty, jak na przykład rowki koła zębatego.

Frezowanie CNC w Mielcu jest możliwe dzięki wielu specjalistycznym narzędziom i maszynom – na przykład frezom monolitycznym, których ostrza i trzonek są jednym elementem. Taka budowa zapewnia sztywność i stabilność, a przez to niezwykłą dokładność podczas pracy urządzenia. Oczywiście istnieją też maszyny, które te części mają osobne – dzięki temu można bardzo szybko wymienić ostrza po ich zużyciu, co zwiększa wydajność urządzenia.

Z czego składa się frezarka?

Oczywiście różne modele maszyn się od siebie różnią, ale możemy wymienić wiele elementów wspólnych – są to:

  • frez – ostrze, które odpowiada za cięcia,
  • silnik – opuszcza i unosi urządzenie,
  • system odsysający pył,
  • prowadnica– odpowiada za poruszanie frezem,
  • stacja kierowania maszyna.

Zalety frezowania CNC

Największą korzyścią z używania metody frezowania do obróbki metalu jest zdecydowanie precyzja, którą możemy osiągnąć, a to wszystko dzięki użyciu komputerów. Dokładność ta pozwala na wykonanie bardzo złożonych elementów, które podczas wykonywania ich ręcznie, miałyby dużą szansę na błąd człowieka.

Precyzja sprawia, że również powtarzalność jest zwiększona. Każdy element jest niemal identyczny, co zapobiega wielu problemom. Oczywiście wszystko to nie miałoby sensu, jeśli frezarka nie byłaby po prostu szybsza od innych metod. Warto też wspomnieć o oszczędności materiału – podczas frezowania wykorzystujemy bardzo wysoki procent materiału przeznaczonego na produkcję. Dzięki tym maszynom nie musisz też przeprowadzać obróbki wykańczającej, gdyż są na tyle dokładne, że nie jest to konieczne.

Wady frezowania CNC

Oczywiście nic nie ma samych zalet, a więc i frezowanie musi mieć jakieś wady, choć, jak się zaraz przekonasz, nie są one wielkie. Przede wszystkim potrzebna jest znajomość specjalistycznego oprogramowania CAD, a nie każdy posiada wiedzę na ten temat. Frezowanie CNC w Mielcu jednak ten problem rozwiązuje, a to wszystko dzięki firmie PPHU KODER i ich ofercie. Ten sposób obróbki ma też pewne ograniczenia, jeśli chodzi o wielkość produktu, gdyż musi się on zmieścić w maszynie.

Ile kosztuje frezowanie CNC? Podsumowanie

Koszta obróbki CNC, a dokładnie frezowania, są stosunkowo niewielkie – jest ono tym bardziej opłacalne, im większe ilościowo mamy zamówienie. Warto pamiętać, że płacimy za jakość, gdyż to bardzo skuteczna metoda kształtowania metalu. Popularność frezowania nie jest przypadkowa – posiada wiele zalet, a jednocześnie niewiele wad. Jeśli potrzebujesz tego rodzaju usług, zdecydowanie nie zawiedziesz się na tej specjalistycznej metodzie.