Co to jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to coraz popularniejszy sposób pokrywania różnych powierzchni rozpyloną farbą. Kiedyś ten sposób malowania dostępny był głównie w warsztatach samochodowych, ale obecnie jest on coraz chętniej wykorzystywany również w domowych warunkach. Malowanie proszkowe Kielce charakteryzuje się niezwykłą dokładnością oraz trwałością wykonania.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe jest to sposób pokrywania powierzchni specjalną farbą w proszku. Do rozprowadzenia farby wykorzystywany jest natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. Malowanie tego typu może być stosowane do pokrywania różnego rodzaju metali, szkła oraz drewna. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego natrysku oraz farby, powierzchnia poddana temu procesowi jest wyjątkowo trwała i gładka. Ten estetyczny efekt jest również zasługą procesu utwardzania, który jest przeprowadzany w około 200 °C.

Technika malowania proszkowego jest często wykorzystywana do pokrywania sprzętów AGD, mebli ogrodowych, felg samochodowych oraz elementów motocyklów. Ten rodzaj pokrycia powierzchni ma również zastosowanie w malowaniu wyposażeń placów zabaw, okien, bram, parapetów, elementów reklam czy nawet sprzętów sportowych i rehabilitacyjnych.

Malowanie proszkowe – zalety

Farby proszkowe charakteryzują się wysoką wydajnością, co sprawia, że ich zużycie w porównaniu z farbami tradycyjnymi jest znacznie niższe – gwarantuje to niższy koszt pomalowania pożądanej powierzchni. Kolejną zaletą jest to, że malowanie proszkowe zwykle wymaga użycia tylko jednej warstwy farby i często nie jest konieczne użycie specjalnego podkładu. Na pewno warto zwrócić uwagę na to, że powierzchnie poddane technice malowania proszkowego są bardzo jednolite, gładkie i wyglądają bardzo estetycznie. Miejsca pomalowane w ten sposób pozbawione są zacieków i deformacji. Co więcej, farby przeznaczone do malowania proszkowego występują w wielu kolorach i odcieniach. Wykończenie powierzchni malowanej może być dostosowane do osobistych preferencji. Najczęściej spotyka się wykończenia matowe, satynowe lub połyskowe. Odpowiednio dobrany natrysk zapewnia identyczną grubość farby na całej powierzchni. Pokrycie powierzchni jest bardzo trwałe i posiada właściwości antykorozyjne. Co więcej, powierzchnia stworzona w ten sposób jest niezwykle odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Również w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa malowanie proszkowe posiada wiele zalet. Farby proszkowe nie zawierają w swoim składzie szkodliwych rozpuszczalników, przez co są bezpieczne dla środowiska oraz ludzi.

Malowanie proszkowe – wady

Główna wadą malowania proszkowego jest konieczność używania specjalistycznego sprzętu. Koszty zakupu takiego wyposażenia są bardzo wysokie, dlatego istnieje możliwość wypożyczenia go, co również generuje koszty. Podczas malowania proszkowego bardzo istotne jest poprawne przeprowadzenie etapu przygotowawczego, ponieważ to błędy na tym etapie powodują najwięcej negatywnych skutków. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie powierzchni, która będzie poddana malowaniu, ponieważ bez tego efekt malowania może być daleki od oczekiwanego. Po malowaniu następuje etap nagrzewania, który zwiększa trwałość wykonanej pracy. Niestety ,w warunkach domowych jest to utrudnione. Warto również dokładnie przemyśleć kwestię koloru, który będzie wykorzystany do malowania, ponieważ jego zmiana na etapie malowania lub po nim,jest dość skomplikowana.

Obecnie na rynku występuje wiele firm, które oferują swoje usługi dotyczące malowania proszkowego w domu. Wiele z nich dobiera ceny indywidualnie w zależności od wielkości powierzchni malowanej, rodzaju materiału, z którego jest wykonana powierzchnia, rodzaju użytej farby oraz ilości koniecznych warstw do dokładnego pokrycia powierzchni. Jedną z takich firm jest Kolorbud, którego ofertę znajdziesz pod tym linkiem: https://kolorbud.pl/malowanie-proszkowe/. Kolorbud wyróżnia się atrakcyjną ceną usługi oraz ogromnym wyborem dostępnych kolorów i dodatków, np. w postaci brokatu.