Czego nie robić na egzaminie prawa jazdy?

Egzamin na prawo jazdy jest dla wielu osób jednym z ważniejszych momentów życia. Otrzymanie karteczki z pozytywnym wynikiem może wiązać się ze łzami szczęścia i wieloma innymi silnymi emocjami. Niestety jednak zdarza się i tak, że za pierwszym razem nie wychodzi on tak jakbyśmy tego chcieli. Gdzieś podwinie się noga przez ogromny zżerający stres i przez mogłoby się wydawać, że mały błąd, trzeba przygotowywać się do niego od nowa. Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko takich sytuacji, należy poznać najczęstsze błędy, jakie są popełniane przez zdających egzaminy.

Błędy, które niosą za sobą konsekwencje

Praktyczny egzamin z prawa jazdy to już trochę co innego niż sama teoria. Na nim nie tylko należy pokazać, że umie panować się nad samochodem, ale również udowodnić, że pamięta się przepisy drogowe, potrafi wykonać główne manewry oraz umie obchodzić się z samochodem. Cały egzamin składa się z trzech części:

  1. ocena stanu technicznego pojazdu oraz przygotowanie do jazdy,
  2. wykonanie manewrów na placu,
  3. jazda w mieście.

Na każdym z tych etapów może dojść do takiego błędu, że egzamin skończy się szybciej, niż tego by się chciało. Im większą wiedzę będzie się posiadać, tym istnieje mniejsze ryzyko popełnienia podstawowych błędów.

Plac manewrowy

Na tym etapie bardzo dużo osób już odpada przez brak pewności siebie. Przed przystąpieniem do egzaminu warto obejrzeć sobie na YouTube filmy powtarzające co znajduje się pod maską samochodu, jak nazywają się dane światła i co należy po kolei robić. Podczas samego egzaminu należy pamiętać, aby używać profesjonalnych nazw. Po zaliczeniu oceny technicznej samochodu, zanim samochód ruszy z miejsca, należy przygotować sobie miejsce, to znaczy – ustawić fotel, następnie lusterka i sprawdzić wszystkie kontrolki ostrzegawcze. Jeżeli w tym miejscu zapomni się o zapięciu pasa, od razu ma się niezaliczony egzamin.

Najczęstszymi błędami podczas wykonywania manewrów jest:

  1. Łuk – wyjechanie kołem poza linię ciągłą, potrącenie pachołka lub jego dotknięcie. Kluczem do prawidłowego wykonania tego manewru jest brak pośpiechu. Wszystko należy robić powoli i z wyczuciem.
  2. Ruszanie na wzniesieniu – zgaśnięcie silnika lub cofnięcie pojazdu o ponad 20 cm.

Po zaliczeniu zadań na placu manewrowym wyjeżdża się na jazdę w mieście.

Jazda w mieście

Tak naprawdę w tym przypadku waga błędów jest kluczowa. Istnieją błędy, które są dopuszczalne i z nimi można zdać egzamin, a są i takie, które kategorycznie nie dopuszczają do dalszej kontynuacji egzaminu.

Błędy, które nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu i życiu zdającego oraz innych użytkowników ruchu można raz popełnić. Jeżeli dojdzie do takiego błędu, egzaminator poprosi zdającego o ponowne wykonanie manewru.

Przykładowe błędy, jakich można się dopuścić:

  1. złe wykonanie manewru parkowania,
  2. zgaśnięcie silnika na drodze, kiedy nie zagraża to nikomu,
  3. zła taktyka jazdy niedostosowana do warunków na drodze.

Niedopuszczalne błędy to między innymi:

  1. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, tramwajom, pojazdom uprzywilejowanym,
  2. Naruszenie zakazu zawracania,
  3. Brak stosowania się do sygnalizacji świetlnej bądź znaków drogowych.

Prawo jazdy – Warszawa

Uzyskanie prawa jazdy w Warszawie nie jest najprostszym zadaniem. Należy się do niego konkretnie przygotować i bardzo dużo ćwiczyć przed samym egzaminem, aby móc znaleźć się w grupie osób, która zdała.