Czym są powłoki polimocznikowe w budownictwie?

Polimocznik to rodzaj elastomeru, który powstaje z produktu reakcji składnika izocyjanianowego i składnika mieszanki żywicy syntetycznej w procesie polimeryzacji stopniowej. Powłoki polimocznikowe w budownictwie są niezwykle elastyczne i szybko się utwardzają, tworząc membrany izolacyjne, które nakłada się przy użyciu agregatu natryskowego.

Do czego służą powłoki polimocznikowe?

Powłoki polimocznikowe w sprayu mogą być stosowane w wielu różnych gałęziach przemysłu. Często są używane do zapobiegania korozji, zwiększeniu odporności na ścieranie i różnego rodzaju inne uszkodzenia mechaniczne. Stanowią niezawodną wodoodporną okładzinę zbiorników stalowych i tych wykonanych z innego rodzaju materiałów, rur, dachów, basenów czy posadzek hal produkcyjnych. Powłoki polimocznikowe i ich zastosowania występują w wielu formach i można je znaleźć w nieoczekiwanych miejscach. Do miejsc takich należą między innymi różnego rodzaju parki tematyczne, instalacje sztuki publicznej, parki wodne, wystawy muzealne czy nawet place zabaw. Powłoki te mają długą historię wszechstronnego zastosowania i spełniania różnorodnych potrzeb w wielu branżach. W ciągu ostatnich dziesięcioleci polimocznik znalazł zastosowanie w konstrukcjach wojskowych i obronnych. Powłoki ochronne dla pojazdów opancerzonych, odporne na odpryski zabezpieczenia płyt pancernych oraz powłoki odporne na korozję dla różnych aktywów i instalacji wojskowych to tylko kilka przykładów jego użycia.

Zalety stosowania powłok polimocznikowych w budownictwie

W przemyśle budowlanym ta membrana izolacyjna służy przede wszystkim do zabezpieczenia i izolacji różnego rodzaju powierzchni. Dzięki swoim właściwościom chroni powierzchnie betonowe, stalowe oraz drewniane przed nadmierną wilgocią albo szkodliwym działaniem środków chemicznych. Jest odporna na środowiska zasadowe, kwaśne, ropopochodne, a także na działanie promieni światła UV. Sprawdza się też jako ochrona przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Powłoki polimocznikowe pomagają także przy odpowiedniej hydroizolacji posadzek, basenów, tarasów, dachów, rurociągów czy płyt fundamentowych. Zalety stosowania tego typu powłoki zabezpieczającej to między innymi jej całkowita szczelność, pozbawiona łączeń czy zgrzewów. Jest to właściwość, której nie oferują inne technologie izolacyjne. Powłoka polimocznikowa utwardza się w niedługim czasie po dokonaniu właściwej aplikacji ze względu na szybki proces polimeryzacji obecnych w niej składników żywicznych. Jest materiałem izolacyjnym, który charakteryzuje wyjątkowa elastyczność, rozciągliwość oraz twardość. Zapewnia to długoletnią gwarancję profesjonalnej ochrony ważnych powierzchni, na których tego typu izolacja zostanie użyta. Dodatkowo powłoki te są całkowicie bezpieczne dla użytkujących powierzchnię osób oraz nie szkodzą środowisku naturalnemu, co w dzisiejszych czasach dla wielu osób decydujących się na wybór odpowiednich materiałów do pracy stanowi istotny aspekt.

Oferta powłok polimocznikowych w budownictwie

Istnieje kilka rodzajów tego typu powłok izolacyjnych, a każda z nich nadaje się do użytku na różnego rodzaju powierzchniach. Firma Compensus oferuje bogaty wybór polimerów, które nadadzą się do wszechstronnej izolacji. Dostępne są także atesty higieniczne oraz referencje oferowanych produktów, dla zapewnienia kupującego o ich wyjątkowej jakości i całkowitym bezpieczeństwie użytku. Jedną z oferowanych przez firmę powłok polimocznikowych jest COMPEDUR 924, dwuskładnikowa i bezrozcieńczalnikowa powłoka, zalecana do stosowania przy hydroizolacji fundamentów, podjazdów, ramp, piwnic i innego rodzaju pomieszczeń wilgotnych i mokrych. W ofercie znajduje się także powłoka COMPEDUR 716, stosowana między innymi do hydroizolacji dachów płaskich, oczek wodnych i basenów oraz powłoka COMPEDUR 740 używana jako antykorozyjna natryskowa wykładzina wewnętrzna i zewnętrzna do rur stalowych. Wszystkie dostępne powłoki są odporne na działanie promieni UV.