Ile kosztuje nowoczesny dom?

Mówi się, że cel to marzenie z datą realizacji. Któż z nas nie marzy o własnych czterech kątach, które będą ożywione życiem szczęśliwej rodziny? Jak obecnie wygląda sytuacja z nowoczesnymi domami i jakie są ich koszty? Czy odległość od marzenia do jego realizacji jest bardzo długa, a raczej bardzo droga? Przyjrzymy się więc tematowi nowoczesnych domów.

Nowoczesność w czterech ścianach i na zewnątrz

Nowe pomysły i trendy znajdują odzwierciedlenie coraz częściej w projektach architektów. Słysząc, albo myśląc o nowoczesnym domu mamy w głowie przede wszystkim duże oszklone salony, który pozwalają maksymalnie wykorzystywać naturalne światło – promienie słoneczne. Bez wątpienia to najbardziej charakterystyczny symbol nowoczesnych domów, ale warto wiedzieć, że nowoczesny dom w pełnym znaczeniu tego pojęcia to dom, który optymalizuje swoją pracę, przestrzeń i czas.

Skromnie i inteligentnie

Minimalizm ma zastosowanie nie tylko w wystroju wnętrza nowoczesnego domu, ale także w jego zewnętrznej formie. Współczesny człowiek, właściciel nowoczesnej posesji i domu coraz lepiej rozumie, że harmonia w wystroju wnętrza, czyli np. proste i skromne formy sprzyja nie tylko doznaniom estetycznym, ale i ma wpływ na jego wewnętrzną równowagę. Czasy, w których posiadaliśmy i zbieraliśmy setki przedmiotów w naszych domach, mieszkaniach czy pokojach mijają. Nadchodzi, a może już nadszedł czas oszczędności detali w pełnej krasie.

Nowoczesny i bardzo inteligentny dom

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nowoczesny dom to także inteligentny dom, który posiada liczne instalacje zintegrowane. Energooszczędność to cecha, na którą kładzie się szczególny nacisk podczas projektowania nowoczesnego domu. Takie instalacje dają właścicielom szereg możliwości: od kontrolowania pracy kotłów aż po kontrolę klimatyzacji czy okien. Ceny jak to zwykle bywa, są zależne od wielu czynników.

Koszt naszego nowoczesnego marzenia

Nie trzeba być znawcą inwestycji, żeby dostrzec niepewną i dynamiczną sytuację gospodarczą w naszym kraju i na rynku światowym, która ma bezpośredni wpływ na każdą dziedzinę naszego życia. Przeglądając ceny ofert wybudowania nowoczesnego domu, spodziewać się bardziej astronomicznych sum. Oczywiście te, które dostępne są na jednej ze stron firmy zajmującej się budową nowoczesnych domów, też nie są małe, ale będące do zaakceptowania. Na przykład jedna z ofert budowy domu o powierzchni ponad 110 m2  dla czteroosobowej rodziny to koszt w wysokości 240 000 zł. Z kolei budowa domu o powierzchni 144 m2  została oszacowana na ponad 400 000 zł Warto jednak pamiętać o dodatkowych kosztach, między innymi za zakup działki czy za wykonanie projektu naszego wymarzonego/nowoczesnego domu, a także o sytuacji cen produkcji budowlano-montażowej, której koszty wzrosły w porównaniu z zeszłym rokiem o 13,2%. W chwili obecnej wykluczone jest określenie jakichś konkretnych widełek finansowych, które pozwoliłyby zorientować się osobom zainteresowanym tematem wybudowania nowoczesnego domu, z jakim kosztami muszą się liczyć.

Gdzieś pomiędzy rynkiem sprzedażowym a marzeniem

Powinniśmy wiedzieć, że oferta nowoczesnych domów na sprzedaż jest naprawdę ogromna i oczywiście w różnych przedziałach finansowych, zarówno w tych do zaakceptowania, jak i w tych na, które zwykły Kowalski nie może sobie pozwolić. Przechodząc jednak do zdecydowanie bardziej optymistycznych akcentów, warto podkreślić, że nowoczesny domy i jego innowacyjne rozwiązania w przyszłości mogą pozwolić nam oszczędzanie pieniędzy, przez co w ostatecznym, długofalowym rozrachunku wyjdzie nam to na plus.

Budowa nowoczesnego domu to marzenie, które jest możliwe do spełnienia. Tanio i łatwo nie będzie, ale chwile spędzone z bliskimi w dużym oszklonym salonie, do którego wdzierają się promyki słoneczne, są tego warte.