Ile nosi się aparat na zęby?

Długość leczenia ortodontycznego zależy od stanu uzębienia każdego pacjenta. Na cały proces składają się działania przed założeniem aparatu, a także po jego zdjęciu. Najważniejsze, że już na samym początku ortodonta ustala cały plan, przedstawia koszty i szacunkowy czas trwania całego leczenia.

Wady uzębienia

Już przy pierwszej wizycie u ortodonty pacjenci dostają informacje na temat wad uzębienia i zgryzu. Lekarz przygotowuje plan leczenia, który obowiązuje w trakcie całego procesu. To, ile się nosi aparat na zębach, zależy w dużej mierze od wielkości szpar między zębami, ich stłoczenia czy nachodzenia na siebie.

Istotny jest również fakt występowania wad zgryzu, gdyż oprócz odpowiedniego ustawienia zębów może być nawet konieczna operacja. Taka opcja występuje np. w przypadku progenii. O tym, ile nosi się aparat na zębach, decyduje bardzo często termin wyznaczonej operacji.

Rodzaje aparatów

Jeśli chodzi o aparat na zęby i ile się go nosi, decyzja dotycząca terminu zdjęcia zależy w dużej mierze od tego, jaki rodzaj wybierzemy. Ortodonta przedstawia dostępne opcje, a pacjent decyduje, jaki model założy.

Przede wszystkim rozróżnia się aparaty stałe i ruchome. W przypadku zdejmowanych modeli czas leczenia może trwać nawet 5 lat. Dużo skuteczniejsze są egzemplarze stałe, które dają szybsze rezultaty. Najczęściej już po około 2 latach zęby są ustawione prawidłowo i ustabilizowane. 

Aparaty dzielimy również ze względu na rodzaj użytych materiałów. Dostępne są metalowe, porcelanowe i kryształowe. Tutaj o wyborze decyduje głównie estetyka, czy pacjent chce mniej, czy bardziej widoczne zamki.

Największą popularnością wśród pacjentów cieszy się aparat stały samoligaturujący. Ligatury to gumki, których używa się do montowania kolejnych łuków. Korzystając z takiego modelu, pacjent nie musi przychodzić na dodatkowe wizyty związane z zakładaniem i wymianą tych gumek. W gabinecie dana osoba powinna pojawiać się wtedy co około 6 tygodni. 

Wiek pacjentów

Wiek pacjentów jest kolejnym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na to, ile nosi się aparat za zębach. Im młodsza osoba, tym szybciej przebiega proces leczenia. Zakłada się, że u ludzi poniżej 20. roku sprawniej przebiega korekta wszelkich wad uzębienia i zgryzu. Również sam proces rekonwalescencji znacznie się u nich skraca. W niektórych przypadkach aparat zdejmuje się już po 1.5 roku.

W przypadku starszych osób cały układ kostny ulega stwardnieniu i najczęściej proces leczenia trwa powyżej 2 lat.

Nastawienie kluczem do sukcesu

Ostatnim, jednak równie istotnym czynnikiem decydującym o tym, ile nosi się aparat, jest zaangażowanie pacjenta w proces leczenia. Stawianie się na zaplanowane wizyty co 4 lub 6 tygodni, dbanie o higienę jamy ustnej i niespożywanie produktów zagrażających elementom konstrukcyjnym aparatu to podstawowe zadania każdego pacjenta.

Pozytywne nastawienie pomaga w sprawnym przeprowadzaniu kolejnych etapów. Wystarczy słuchać zaleceń ortodonty, by skrócić czas leczenia nawet o kilka miesięcy. Dzięki samodyscyplinie cały proces nie potrwa więcej niż 2 lata.