Zawiesia pasowe są bardzo chętnie stosowanie do przenoszenia towarów, materiałów i urządzeń. W związku z tym znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, rolnictwie oraz logistyce. Pozwalają na bardzo sprawne przeniesienie towaru nawet w bardzo ciężkich warunkach. Do ich użycia konieczna jest jednak dobra znajomość wagi przenoszonego przedmiotu. Jest to kluczowe, ponieważ wszystkie pasy mają swój DOR, czyli dopuszczalne obciążenie robocze. Jeżeli dobierzemy zbyt słabe zawiesia, wówczas możemy doprowadzić do uszkodzenia przenoszonego przedmiotu lub niebezpiecznej dla pracowników sytuacji. Bardzo ważne jest również odpowiednie zamocowanie, które uniemożliwi ewentualne odpięcie się zawiesi podczas transportu. Jakie są zalety stosowania zawiesi pasowych i ile ton maksymalnie są w stanie utrzymać?
Jak wykonane są zawiesia?
Zawiesia pasowe wykonane są z bardzo wytrzymałego poliestru PES. Każde z nich składa się z dwóch pasów taśm poliestrowych, zszytych ze sobą przy użyciu specjalistycznych nici przemysłowych, wytrzymujących bardzo wysokie obciążenia. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, zawiesia są z jednej strony niezwykle wytrzymałe, a z drugiej bardzo lekkie oraz elastyczne. Dzięki temu ich przechowywanie oraz przenoszenie nie sprawia żadnych problemów. Na rynku możemy znaleźć zawiesia różnych długości, dzięki temu każdy jest w stanie dopasować odpowiednie pasy do swoich potrzeb. Dostępny jest również szeroki wachlarz maksymalnego udźwigu. Dostępne są bowiem zawiesia wytrzymujące obciążenie od 1 tony do 10 ton. Oczywiście przy zastosowaniu kilku pasów jednocześnie, jesteśmy w stanie przenosić ładunki znacznie cięższe. Należy jednak dokładnie poznać wagę przenoszonego przedmiotu, aby odpowiednio dobrać DOR zawiesi. Bardzo ważne jest również, aby wszystkie zawiesia wykorzystywane w obrocie profesjonalnym, posiadały odpowiedni atest. Będzie on stanowił rękojmie, że produkcja przebiegła zgodnie z odgórnie ustalonymi normami i zawiesia są w 100% bezpieczne.
Jakie są zalety zawiesi pasowych?
Zawiesia pasowe są w Polsce bardzo popularne, ponieważ ich uniwersalność pozwala na zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, logistyce i rolnictwie. Dzięki temu, że zostały wykonane z poliestru, są wyjątkowo miękkie i elastyczne. Podczas pracy nie niszczą więc powierzchni stykowych. Jest to bardzo ważne podczas przenoszenia wielu elementów. Nie należy jednak zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni stykowej, ponieważ naprężony pas może ją porysować. W porównaniu do nośności, zawiesia mają bardzo niską wagę. Jest to szczególnie doceniane podczas ich montażu. Dla porównania wystarczy wyobrazić sobie montaż lekkiego zawiesia i dla tej samej aplikacji montaż bardzo ciężkich łańcuchów. Pasy zamontuje się zdecydowanie szybciej i przy użyciu mniejszego nakładu sił. Wykonanie z poliestru i specjalistycznych nici przemysłowych, pozwala na pracę w temperaturach od – 40 st. C. do + 100 st. C. W naszych warunkach klimatycznych możemy je więc stosować przez cały rok.
Jakie obciążenie wytrzymują zawiesia pasowe?
W tym aspekcie kluczowe znaczenie odgrywa DOR, czyli dopuszczalne obciążenie robocze zawiesia. Należy jednak pamiętać, że w zależności od tego, jak zamontujemy zawiesie, jego wytrzymałość będzie inna. Posługując się zawiesiem zamontowanym w układzie prostym, którego podstawowe obciążenie wynosi 3 tony, w przypadku utworzenia pętli DOR zmniejszy się ok. 2,4 tony. Jeżeli natomiast połączymy ze sobą cztery takie zawiesia, wówczas będziemy w stanie przenosić znacznie większe ciężary, o masie do 12 ton. Podczas montażu zawiesi należy więc pamiętać o tym, że podstawowe dopuszczalne obciążenie robocze dotyczy montażu w linii prostej.
Kluczowe znaczenie ma również współczynnik bezpieczeństwa. W przypadku zawiesi pasowych jest on na poziomie 7:1. Oznacza to, że każde zawiesie jest w stanie wytrzymać obciążenie 7 razy większe, niż podane przez producenta. Ze względów bezpieczeństwa, nigdy nie powinno się jednak przekraczać określonych z góry wartości.