Zakup nowego auta z salonu daje spory komfort. Wystarczy po prostu odebrać kluczyki, wsiąść i jechać. Tymczasem w przypadku aut używanych sprawa jest o nieco bardziej skomplikowana. Jeżeli będziesz kiedykolwiek kupował taki samochód, musisz wiedzieć o kilku bardzo istotnych rzeczach. Sprowadza się to de facto do porządnego obejrzenia pojazdu przed podpisaniem umowy z poprzednim właścicielem. Trzeba jednak wiedzieć, w które miejsca spojrzeć i czego się spodziewać. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jak powinno wyglądać sprawdzenie auta przed kupnem, by mieć pewność, że nie wpakujesz się na minę.
Samodzielne oględziny pojazdu
Jeżeli jest to Twój pierwszy samochód i nie kosztuje on majątku, możesz przeprowadzić oględziny samodzielnie. W przypadku droższych aut dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą mechanika lub podjechanie do najbliższego warsztatu. O tym jednak więcej za chwilę. Na razie skupmy się na tym, w jaki sposób samodzielnie przeprowadzić sprawdzenie samochodu przed kupnem. Otóż nie jest to najłatwiejsze, zwłaszcza dla osoby niedoświadczonej, ale nie niemożliwe. Trzeba tylko być wyposażonym w podstawową wiedzę na temat tego, na co konkretnie powinieneś zwracać uwagę. Jeżeli masz taką możliwość, dobrze jest zabrać ze sobą znajomego bądź kogoś z rodziny, kto ma większe pojęcie o samochodach. W ten sposób nie tylko samo sprawdzenie samochodu przed zakupem pójdzie łatwiej, ale także będziesz czuł się o wiele pewniej, co w sytuacji pierwszego w życiu zakupu auta jest bardzo istotne.
Na co zwracać szczególną uwagę?
Wstępne oględziny auta warto przeprowadzić już na etapie przeglądania serwisu ogłoszeniowego. Sprzedający, który jest uczciwy, powinien zamieścić tam komplet zdjęć auta. Jeżeli brakuje czegoś, co bardzo Cię interesuje, nie bój się napisać do sprzedającego i poprosić o dodatkowe zdjęcia. Sprawdzenie auta przed kupnem powinno przede wszystkim obejmować ocenę stanu spodu, dlatego postaraj się uzyskać od niego odpowiednie zdjęcia tej części auta. Jeżeli ten odmawia, może to oznaczać, że spód auta jest mocno skorodowany. Wtedy dobrze jest odpuścić sobie takie ogłoszenie i szukać następnego.
Gdy natomiast będziesz lub będziecie już na miejscu, należy koniecznie przygotować się na to, by zajrzeć pod spód auta. Sprawdzenie samochodu przed kupnem musi absolutnie obejmować ten etap, dlatego warto wziąć ze sobą duży fragment tektury, obrus lub choćby koc, na którym będzie można się położyć. Nie można też zapomnieć o porządnej latarce. Sprawdzenie podwozia jest ogromnie ważne podczas kupowania auta używanego, od tego etapu należy więc zacząć. Ocena reszty auta oraz wrażenia z jazdy to dopiero kolejne etapy oględzin.
Sprawdzenie auta przed kupnem z mechanikiem
Gdy pojazd, który zamierzasz kupić, jest autem droższym i bardziej skomplikowanym, mocno zaleca się zabranie ze sobą na oględziny znajomego mechanika. Można też wykorzystać inny wariant, czyli sprawdzenie samochodu przed zakupem w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Tam mechanicy podepną pojazd pod urządzenie diagnostyczne i sprawdzą, czy nie ma błędów w systemach elektronicznych. Podniosą samochód na podnośniku warsztatowym, dzięki czemu łatwo będzie ocenić stan podwozia.
Warto również wyposażyć się lub pożyczyć miernik lakieru, za pomocą którego będzie można sprawdzić stan powłoki lakierniczej. Jeżeli na miejsce będziesz jechał z mechanikiem, warto spytać go, czy nie posiada takiego urządzenia przy sobie. Zwieńczeniem procedury zakupowej powinna być przejażdżka testowa, podczas której powinieneś sam zasiąść za kierownicą. Warto jednak, by przez część drogi prowadził także mechanik, który sprawdzi wtedy, czy auto poprawnie reaguje w rozmaitych sytuacjach drogowych.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi będziesz o wiele pewniejszy siebie, jadąc na sprawdzenie samochodu przed zakupem. Mocno zalecamy zabranie ze sobą mechanika lub przynajmniej znajomego, dla którego tematy motoryzacyjne nie są obce. Porządne przygotowanie się do zakupu pozwoli uniknąć wpadek, takich jak nabycie auta z uszkodzonym silnikiem, przerdzewiałym podwoziem czy powypadkowego.