Jak sprzedać działkę?

Sprzedaż działki w teorii nie jest wcale taka trudna. W praktyce wiąże się ona z koniecznością dopełnienia wielu formalności oraz trafienia na odpowiedniego kupca. Musimy się tutaj uzbroić w cierpliwość oraz co jakiś czas odświeżać, promować naszą ofertę. Powinniśmy także wziąć pod uwagę koszty oraz obowiązkowe podatki. Jak więc krok po kroku najkorzystniej sprzedać działkę?

Jak sprzedać działkę budowlaną?

Sprzedaż działki budowlanej powinna opierać się na następujących krokach:

  1. Przygotowanie potrzebnych dokumentów.
  2. Zadbanie o stan prawny nieruchomości.
  3. Wycena naszej działki przez specjalistę.
  4. Ustalenie minimalnej ceny sprzedaży.
  5. Regularna promocja naszej oferty.
  6. Wymagane dokumenty, które musimy załatwić u notariusza oraz wszystkie kwestie podatkowe.

Jeśli podejmiemy już decyzje o sprzedaży działki, powinniśmy ustalić to, na czym najbardziej nam zależy. Bardzo dużo osób zazwyczaj chce sprzedać grunt szybko po korzystnej cenie. Jeśli jednak nasz teren nie ma niestety korzystnej lokalizacji lub ustawnego kształtu, będziemy musieli potencjalnych kupców przyciągnąć korzystną ceną.

Wycena działki budowlanej

Na cenę działki wpływa kilka takich czynników jak:

  • położenie,
  • sąsiedztwo,
  • dojazd,
  • ochrona terenu np. alarm, płot,
  • kształt oraz wielkość działki,
  • ceny innych działek, które znajdują się w okolicy.

Wycena działki nie należy do najłatwiejszych rzeczy, dlatego warto skorzystać z pomocy biegłego rzeczoznawcy majątkowego, który zaproponuje nam odpowiednią cenę. Taka osoba posiada nie tylko dostęp do danych naszej działki, ale także do aktów notarialnych innych miejsc.

Cena działki zależy w głównej mierze od tego, jakie jest jej przeznaczenie oraz od kogo zostaje zakupiona. Ziemia, która wystawiona została na sprzedaż w celu budowy domu, powinna posiadać dostęp do energii elektrycznej, wodociągów oraz gazu i kanalizacji. Dojazd do działki powinien być możliwy poprzez utwardzoną lub asfaltową drogę.

 

Wycena może się różnić w zależności, czy jest to rodzaj działki gruntowej, zabudowanej, a może lokalowej. W porównaniu do zysku, jaki będziemy mieć po sprzedaniu działki, opłacenie rzeczoznawcy nie jest takie drogie. Zwykle koszty wynoszą od 400 do 600 zł. Jednak przed wyborem specjalisty powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest on wpisany na listę biegłych rzeczoznawców majątkowych.

Jak sprzedać działkę rolną?

To, czy sprzedaż działki rolnej będzie możliwa, zależy w głównej mierze od wielkości naszej nieruchomości oraz jej położenia. Inne przepisy obowiązują, gdy sprzedajemy mały oraz duży teren. Obecnie możemy wystawić bez żadnych ograniczeń grunt, którego powierzchnia nie przekracza 0,30 ha, gdyż przepisy o kształtowaniu ustroju rolnego nie stosują się do tych nieruchomości. Działki rolne o wielkości większej niż 0,3 hektara, ale mniejszej niż 1 hektar – położone poza miastem także może zakupić każdy z nas. Jednak w tym przypadku podczas sprzedaży mamy tutaj do czynienia z prawem pierwokupu. W pierwszej kolejności przysługuje ono dzierżawcy tej nieruchomości rolnej. Jeśli go nie ma lub nie skorzystał on z prawa, wówczas działkę zakupić może krajowy ośrodek wsparcia rolnictwa. Z tego powodu sprzedaż odbywa się dwuetapowo. Najpierw należy podpisać umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza. Natomiast w momencie, gdy KOWR w przeciągu 30 dni nie skorzysta ze swojego prawa, możemy podpisać z kupującym właściwą umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Według ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego taką nieruchomość można sprzedać osobie niebędącej rolnikiem. Jednak, abyśmy mogli to zrobić, potrzebujemy zgody KOWR wydanej na drodze decyzji. O wydanie takiego dokumentu może zarówno wystąpić sprzedający, jak i kupujący. Jednak w zależności od osoby wymagane są trochę inne akta oraz mamy do czynienia z różnymi procedurami.

Skup działek – Śląsk

W chwili, gdy zależy nam na szybkim zarobku oraz przejrzystych warunkach umowy, możemy zajrzeć na stronę pulo.pl. Dzięki tej firmie szybko i łatwo spieniężymy posiadany grunt. Skup działek Śląsk obejmuje działki rolne, inwestycyjne oraz budowlane. Większość miast, w których możemy skorzystać z oferty, znajdują się na Śląsku.