Ascetyczny charakter kuchni w stylu industrialnym posiada wielu wielbicieli. Takie aranżacje stoją w zdecydowanej opozycji do ciepłych, przytulnych przestrzeni, lecz to właśnie na wyrafinowanej prostocie polega ich urok. W przypadku stylistyki przemysłowej, bo tak inaczej określa się industrialny wystrój wnętrz, inspiracja fabryką warunkuje nie tylko surowość i minimalizm, ale także funkcjonalność. Praktyczne, nawiązujące do przeszłości i niebanalne – takie są współczesne trendy wnętrzarskie i w dużym stopniu dotyczy to pomieszczeń utrzymanych w klimacie loftowym. Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym i jakie elementy są w niej niezbędne, musisz mieć świadomość, że stoi przed Tobą niełatwe zadanie, jednak dzięki kilku trafnym poradom, na pewno świetnie sobie z nim poradzisz.
Drugie życie przedmiotów z dawnych lat – wykorzystaj je w industrialnej kuchni
Wydawać by się mogło, że stary zegar dworcowy od dawna trzymany w kartonie na strychu albo emaliowana, gdzieniegdzie już odrapana biurkowa lampa wyprodukowana na początku XXI wieku to wyposażenie, którego można pozbyć się bez większych wyrzutów sumienia. Nie warto tego robić, gdyż w loftowej przestrzeni często wykorzystuje się rzeczy pochodzące z odzysku, stylizowane na wiekowe i noszące wyraźne ślady upływu czasu. Idealnie wpisują się w wygląd kuchni wypełnionej meblami z metalu i drewna, ponieważ stylem industrialnym rządzą kontrasty. Gładka powierzchnia metalowego blatu stołu odcina się od nieregularnej cegły na ścianie, tak znamiennej dla loftu, a dodatki w klimacie retro zdecydowanie odróżniają się od eleganckiego sprzętu AGD w ciemnej kolorystyce. Kuchnia w stylu industrialnym nie będzie zawierała tekstyliów takich jak obrus czy dywan, dekoracje zostaną ograniczone do minimum. Znajdzie się w niej jednak miejsce na ciekawą fototapetę lub kolorowe szklane podkładki pod talerze. Te elementy mogą nawiązywać do klimatu vintage, który doskonale wpisuje się w aranżacje inspirowane pomieszczeniami opuszczonej fabryki.
Mała kuchnia w stylu industrialnym – co musi się w niej znaleźć
Obowiązkowe wyposażenie każdej loftowej przestrzeni to przemysłowa lampa, czyli wykonana z mosiądzu albo chromu, pozbawiona wszelkich upiększeń, zredukowana do swojej podstawowej funkcji, czyli dostarczania światła. Podobnie należy opisać typy mebli do siedzenia, jakie będą pasować do industrialnej kuchni. Mogą to być proste stołki bez oparcia bądź klasyczne krzesła bez tapicerowania. Ogranicz wymiar estetyczny mebli i wyposażenia najbardziej, jak się da – tak brzmi prawidłowa odpowiedź na pytanie, jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym. Ozdobne klosze i abażury nie będą potrzebne, wystarczy kilka nagich żarówek umieszczonych tuż nad blatem kuchennym lub stołem.
Jak wyglądają szafki, które odpowiadają filozofii tej stylistyki? Mogą to być poręczne, przeszklone witryny, które od razu ukazują swoją zawartość. Nic nie stoi na przeszkodzie, by meble z metalu i drewna posiadały praktyczne kółka, umożliwiające wygodne przesuwanie ich z miejsca na miejsce.
Jakie kolory sprawdzą się w loftowej kuchni?
Stłumiona szarość, złamana biel, zimny błękit – te kolory warto wziąć pod uwagę, gdy planuje się dowolne industrialne pomieszczenie. Finezyjny chłód to coś, co wyróżnia klimat loftu i w ogromnej mierze decyduje o jego popularności. Oczywiście, mała kuchnia w stylu industrialnym może zawierać odcienie brązu i beżu, jednak bardzo ważne jest, żeby były to chłodne, wyrafinowane tonacje. To właśnie z tego powodu materiał często stosowany w loftowych przestrzeniach to zimna, błyszcząca stal. Wykonuje się z niej na przykład kinkiety, ale także półki czy blaty stołów. Dla niektórych sporym zaskoczeniem jest fakt, że w kuchniach zaprojektowanych w klimacie industrialnym występuje betonowa podłoga i pozostawia się wolną przestrzeń, którą potencjalnie mogłyby wypełnić sprzęty AGD, meble lub dekoracje. Wynika to z wspomnianej już inspiracji atmosferą fabryki, w której nie ma miejsca na nadmiar ozdób, a najbardziej pożądane są proste i ergonomiczne rozwiązania.