Jak wybrać biustonosz do karmienia?

Wybór biustonosza do karmienia to wyzwanie dla każdej młodej mamy. Odpowiednio dobrany stanik zapewnia nie tylko wygodę. Chroni skórę przed utratą jędrności i ułatwia utrzymanie ładnego – pod kątem wizualnym – wyglądu piersi. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli. Zakup idealnego biustonosza może okazać się dość wymagający. Warto wziąć pod uwagę również to, że piersi zarówno w ciąży, jak i po poradzie zmieniają swój rozmiar. Warto jeszcze przed porodem zorientować się, jaki biustonosz do karmienia będzie odpowiedni. Czym kierować się podczas wyboru? Co jest najważniejsze podczas zakupu stanika?

Biustonosz do karmienia – czym powinien się charakteryzować?

Jaki biustonosz do karmienia będzie odpowiedni? Przede wszystkim powinien być wykonany z miękkiego materiału, który przepuszcza powietrze. Częstym wyborem jest bawełna. Ma ona jednak swoje wady – łatwo się plami i wolno schnie. Coraz częściej producenci biustonoszy do karmienia sięgają po mikrofibrę. Sprawdza się ona w tym celu wzorowo. Najczęściej do karmienia poleca się najprostsze fasony, które nie są wyposażone w zbędne wypełnienia czy fiszbiny. Na rynku dostępnych jest wiele staników, które nie posiadają szwów, a ich krój radzi sobie z nadaniem piersiom pożądanego kształtu. 

Biustonosze dedykowane młodym mamom powinny mieścić wkładki laktacyjne. Są one praktycznie niezbędne przynajmniej przez kilka tygodni po porodzie. Po zakończeniu okresu połogu można z powodzeniem wrócić do nieco bardziej usztywnianych staników. Wtedy rozmiar piersi oraz intensywność laktacji stają się stosunkowo stabilne. 

Biustonosz do karmienia – jaki wybrać?

Jak dobrać biustonosz do karmienia, aby był jak najlepiej dopasowany do aktualnej sylwetki? Przede wszystkim, wybrany biustonosz nie może być zbyt mały. Warto pamiętać o tym, żeby gwarantował swobodę zarówno w obwodzie, jak i w miseczkach. Zbyt małe miseczki powodują nie tylko dyskomfort. Mogą nawet doprowadzić do zatoru mlecznego. 

Przed udaniem się na zakupy warto dokonać podstawowych pomiarów. Powinny być wykonane na gołej skórze. Aby określić obwód, należy dokonać pomiaru pod piersiami. Z kolei miseczki można dobrać na podstawie obwodu piersi na wysokości brodawek. Wybrać stanik można przed porodem – jest to dobry pomysł ze względu na możliwość poświęcenia większej ilości czasu na zakup. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że zmniejszy się obwód pod biustem. Należy od aktualnego wymiaru odjąć kilka centymetrów. Z kolei miseczki staną się większe.

Niezbędne elementy dobrego biustonosza dla młodej mamy to wygodne ramiączka, które będą solidnie utrzymywały stanik w prawidłowej pozycji, a także klapka na wysokości brodawek. Staniki posiadające te elementy można zakupić w sklepie internetowym Bobaskowo: https://bobaskowo.sklep.pl/kategoria-produktu/dla-mamy/bielizna/biustonosze-do-karmienia

Zmiany wymiarów – jak sobie z nimi radzić?

Jak kupić biustonosz do karmienia, kiedy ciało nieustannie się zmienia? Zmiany wymiarów w okresie ciąży i karmienia piersią to norma. Warto zaopatrzyć się w przedłużki z kilkoma haftkami – dzięki nim możliwe będzie przedłużenie obwodu. Miseczki podczas zakupu biustonosza przed porodem, powinny być przynajmniej rozmiar większe niż aktualnie pasujące. Z kolei kupując stanik już podczas karmienia, warto mierzyć go przed karmieniem. To wtedy piersi mają największy wymiar, a stanik zdecydowanie nie może być zbyt mały.

Dobrze dopasowany biustonosz jest szczególnie ważny dla pań, które mają biust w dużym rozmiarze. Zbyt luźny stanik może wywoływać niechciane bóle pleców i ramion. Tego rodzaju dolegliwości mogą okazać się dużym dyskomfortem podczas swoich pierwszych miesięcy z nowonarodzoną pociechą. 

Rozmiar stanika do karmienia należy regularnie kontrolować. Jeśli piersi zaczynają się kołysać, a wkładki laktacyjne się przesuwają – niezbędny będzie zakup mniejszego rozmiaru. Również gdy stanik robi się za mały, trzeba wymienić go na większy model. Nie warto czekać z wymianą biustonosza do karmienia – może to spowodować niechciane dolegliwości.