Jak zakładać maskę chirurgiczną?

Zakładanie jednorazowej maski chirurgicznej wydaje się być banalnie proste. Jednak nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz zrobić to poprawnie i bezpiecznie musisz zachować kilka środków ostrożności, aby nie sprawić, że maska utraci właściwości ochronne. Bardzo łatwo przenieść na nią niechciane zarazki, które będą miały kontakt z twarzą. Postępuj zgodnie z poniższymi zasadami, a dowiesz się jak zakładać maskę chirurgiczną, aby uniknąć konsekwencji użytkowania zanieczyszczonej maski.

Instrukcja zakładania chirurgicznej maseczki jednorazowej:

  1. Pierwszym krokiem jest dokładna dezynfekcja rąk. Postępuj zgodnie z zaleceniem producenta środka dezynfekującego – najczęściej minimum 1,5 ml produktu powinno być wcierane w dłonie i nadgarstki przez minimum minutę, do czasu całkowitego wchłonięcia preparatu. Dodatkowo, jeśli jest możliwość, po dezynfekcji rąk załóż sterylne, jednorazowe, chirurgiczne rękawice ochronne.
  2. Starannie przyłóż maseczkę do twarzy, zakrywając jej powierzchnią okolice ust i nosa. Ważne, żeby środek maski nachodził na czubek nosa. Zadbaj o to, aby materiał dokładnie przylegał do skóry twarzy, nie zostawiając żadnych szczelin. Tylko wtedy maska spełni swoje zadanie. Wdychane i wydychane powietrze musi zostać przefiltrowane przez maskę, inaczej jej zastosowanie nie będzie skuteczne.
  3. Jeśli korzystasz z maski chirurgicznej wyposażonej w metalowy pasek w górnej części – zlokalizuj go i umieść tak, aby jego środek pokrywał się ze środkiem nosa.
  4. W zależności od rodzaju maski – zawiąż dokładnie paski, znów pilnuj by węzeł znalazł się pośrodku głowy, to zapewni Ci komfort noszenia. Jeśli posiadasz maseczkę  z gumkami zausznymi, załóż ją najpierw za jedno, później za drugie ucho. Postaraj się, żeby gumki były równomiernie napięte z każdej strony. Tak zapewnisz sobie ochronę, a materiał będzie przywierał do twarzy równolegle, bez powstawania szpar.

Maska chirurgiczna jednorazowa tylko poprawnie założona spełni zapewnienia producenta. To ważne, żeby nie ignorować zaleceń i swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem nie stwarzać możliwości zagrożenia skuteczności działania masek.

Tak samo istotnym, jak założenie maseczki jest jej zdejmowanie. Zachowanie należytych środków ostrożności jest niezbędne. Pamiętaj, że chroniąc Cię, materiał pochłania cząsteczki, które nie powinny znaleźć się w kontakcie z Twoją skórą. Nigdy nie dotykaj maski w trakcie noszenia. Jeśli to zrobiłeś, niezwłocznie dokładnie zdezynfekuj ręce. Poniżej przedstawiamy poprawny i higieniczny sposób na zdjęcie maseczki ochronnej.

Instrukcja zdejmowania chirurgicznych maseczek jednorazowych:

  1. Nie dotykając przedniej części materiału, delikatnie chwyć wiązanie z tyłu głowy i ostrożnie rozwiąż supeł. Jeśli korzystasz z maseczki z gumkami zausznymi, po kolei zdejmij jedną, następnie drugą gumkę.
  2. Pamiętaj, aby zużyta maseczka nie dotykała powierzchni niezabezpieczonych i nieprzeznaczonych do zutylizowania.
  3. Odpad umieść w foliowym wiązanym woreczku, bądź dedykowanym, zamykanym koszu na odpady niebezpieczne.
  4. Po zdjęciu lub wymienieniu maseczki ZAWSZE dokładnie zdezynfekuj dłonie. Nie ignoruj tego kroku, to bardzo ważne.

UWAGA! Nigdy nie noś dwukrotnie jednej maski. Nie bez powodu nazywa się je jednorazowymi maseczkami. Wymieniaj je cyklicznie, niezwłocznie w przypadku zawilgocenia materiału. Nie należy zakładać maseczki, która Ci przypadkowo spadła lub zsunęła się z twarzy, a jej powierzchnia zetknęła się z niezdezynfekowanymi przedmiotami. Zachowuj środki ostrożności przy zdejmowaniu i zakładaniu maski. Pamiętaj, że tylko poprawnie użytkowane zapewniają Tobie i innym ochronę. Nie podnoś, nie dotykaj maseczek, które używały inne osoby. Po przypadkowym kontakcie zadbaj o właściwą higienę dłoni. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Pamiętaj, o prawidłowym przechowywaniu maseczek – w suchym i chłodnym miejscu. Jeśli opakowanie maseczki jest uszkodzone lub wzbudza Twoje podejrzenia, zrezygnuj z jej noszenia. Jeśli widzisz nieprawidłowości w zakładaniu lub zdejmowaniu maseczek przez innych, zwracaj im uwagę.