Jak znakować linie na parkingach?

Niejednemu kierowcy zdarzyło się zdenerwować na widok auta zaparkowanego nieprawidłowo na parkingu. Najczęściej takie sytuacje mają miejsce w miejscach, gdzie brakuje wymalowanych linii. Tam, gdzie takie linie parkingowe są, w zdecydowanej większości kierowcy parkują w sposób prawidłowy. Takie oznaczenia po prostu w znaczący sposób ułatwiają parkowanie.

Malowanie linii parkingowych

Wymalowane linie parkingowe mają ogromne znaczenie dla każdego kierowcy. Dzięki nim można zaoszczędzić sporo czasu, a samo parkowanie jest dużo bardziej komfortowe. Aby jednak tak było, ważne jest, aby oznaczenia te naniesione zostały w sposób właściwy. Ważna jest tu choćby jakość wymalowania linii parkingowych. Zdarzają się bowiem sytuacje, że znaki zaczynają blaknąć już po kilku miesiącach i stają się zupełnie niewidoczne. W takim przypadku w żaden sposób nie ułatwiają one kierowcom parkowania. Dlatego malowanie linii zawsze odbywać powinno się przy zastosowaniu sprawdzonych metod. Nie bez znaczenia jest tu zatem to, kto podejmuje się realizacji tego zadania. Musi być to firma doświadczona i posiadająca odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Przykładem takiego wykonawcy może być https://www.oznakowanie-poziome.pl/ z Krotoszyna. Malowanie linii nie może być wykonywane przez przypadkową firmę. Wykonawcę musi cechować szybkość w realizacji prac przy zachowaniu wysokiej precyzji.

Dlaczego prawidłowe oznakowanie parkingów jest tak ważne?

Prawidłowo wymalowane linie parkingowe nie tylko ułatwiają parkowanie. Wpływają na całą organizację ruchu na parkingu. Przede wszystkim często dzięki nim stworzyć można większą ilość miejsc parkingowych. Wszystko dzięki temu, że linie wymuszają na kierowcach prawidłowe parkowanie. Pozwala to uniknąć sytuacji, kiedy kierowca zaparkował w taki sposób, że zajmuje swoim autem dwa miejsca parkingowe. Dodatkowo linie takie zwiększają komfort parkowania i bezpieczeństwo podczas wykonywania tego manewru. Dzięki temu ryzyko kolizji zmniejsza się do minimum.

Jak malować linie parkingowe w sposób właściwy?

To, jak powinny być malowanie linie parkingowe, określają konkretne przepisy. Jeśli chodzi o wymiary, to w przypadku samochodów osobowych odstępy między nimi wynosić powinny one 2,5 m, a one same muszą mieć 5 m długości. W przypadku samochodów, w których poruszają się osoby niepełnosprawne, linie powinny mieć odstęp 3,6 m i 5 m długości. Jeśli chodzi o miejsca parkingowe znajdujące się wzdłuż jezdni, to wymiary linii parkingowych wynosić powinny 3,6 m (odstęp) i 6 m (długość). Oprócz prawidłowych wymiarów ważne jest, aby linie były oczywiście odpowiednio widoczne. Dlatego malowanie linii na parkingu realizowane powinno być z wykorzystaniem wysokiej jakości urządzeń i technologii. Istotne jest również zastosowanie odpowiednich farb, które zapewnią widoczność linii przez długi czas. Nie bez znaczenia jest także grubość linii parkingowych. Linia musi być na tyle gruba, aby była wyraźnie widoczna.

Linie parkingowe a typ nawierzchni, na której mają zostać namalowane

Sposób malowania linii parkingowych musi być dostosowany do typu nawierzchni, na której mają zostać wymalowane. Pod tym kątem wyróżnić można dwa rodzaje oznakowania poziomowe. Mowa tu o oznakowaniu grubowarstwowym oraz cienkowarstwowym. Oznakowanie cienkowarstwowe stosowane jest w przypadku nawierzchni innej niż bitumiczna. Dobrym przykładem będzie tu powierzchnia z kostki brukowej. Jest ono jednak mniej trwałe w porównaniu z grubowarstwowym. Oznakowanie grubowarstwowe warto zatem stosować na tych parkingach, które charakteryzuje duże natężenie ruchu. W takim przypadku trwałość jest bardzo ważna.

Linie wymalowane na parkingu odgrywają bardzo ważną rolę. Przyzna to z pewnością niejeden kierowca. Znacząco ułatwiają parkowanie, a dodatkowo dzięki nim możliwe jest zapewnienie lepszej organizacji na parkingu. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze malowane były one przy zachowaniu jak najlepszej jakości. Dzięki temu będą wyraźne i widoczne nawet przez wiele lat.