Piękne świece nadają romantycznego i przytulnego charakteru domowym pomieszczeniom. Ręcznie robione świeczki to natomiast nie tylko element ozdobny do własnego mieszkania, ale i wspaniały pomysł na prezent dla najbliższych. Jak zrobić taką świecę w zaciszu własnego domu? Wbrew pozorom to bardzo proste. Wystarczy kilka półproduktów, a większość z nich już teraz znajdziesz w domu.
Jak zrobić świeczkę – potrzebne materiały
Do samodzielnego wykonania świeczki nie potrzeba dużo. To dosyć proste zadanie, które pod swoim czujnym okiem możesz wykonać wraz ze starszymi dziećmi. Tylko pamiętaj, żeby pilnować rozgrzanego wosku i zabezpieczyć dziecięce rączki przed poparzeniem. Przed przystąpieniem do pracy należy zaopatrzyć się w następujące materiały:
- wosk (resztki starych świec, parafina, wosk pszczeli etc.)
- knoty (bawełniane, drewniane)
- rondelek do roztapiania wosku oraz większy garnek do kąpieli wodnej
- ozdobne słoiczki, szklane pojemniczki po wypalonych już świeczkach etc.
- ewentualnie: specjalne formy do samodzielnego wyrobu świec
- klamerki do prania
- opcjonalnie: olejki eteryczne w ulubionych zapachach lub aromatyczne przyprawy
Najważniejszym elementem każdej świecy jest oczywiście wosk. Możesz go kupić w sklepach z artykułami do rękodzieła. Parafina do wyrobu świec nie jest droga, warto więc kupić jej większy zapas. Możesz też przetopić stare świece, które nie podobają Ci się wizualnie, lub wykorzystać resztki wosku, które pozostały z wypalania innych świec. Taki recycling z pewnością przysłuży się naszej planecie.
Knoty możesz wykonać samodzielnie, chociażby ze starych sznurówek bądź innych sznurków. Najlepiej sprawdzą się jednak już te gotowe. Są one przymocowane do niewielkiego metalowego elementu, który zadziała jak balast. Dzięki niemu knot nie będzie wypływał na powierzchnię roztopionego wosku. Możesz wybierać wśród standardowych, bawełnianych knotów lub zdecydować się na knoty drewniane. Do ich zabezpieczenia podczas zastygania wosku potrzebne będą zwykłe klamerki do wieszania prania.
Najłatwiej będzie przygotować domowe świece w szkle. Jeśli chcesz, możesz skorzystać też ze specjalistycznych form odlewniczych. Dzięki nim nadasz świecom niepowtarzalne kształty. Na początek wystarczą Ci jednak jedynie małe szklane pojemniczki. Możesz wykorzystać słoiczki po różnych produktach kosmetycznych bądź kuchennych. Sprawdzą się także kieliszki, niewielkie szklanki, a nawet ozdobne filiżanki.
Jeżeli marzą Ci się świece zapachowe, które uwalniać będą w trakcie palenia piękne aromaty, koniecznie przygotuj także ulubione olejki eteryczne. Przede wszystkim wybieraj jednak takie o naturalnym składzie. Sztuczne olejki mogą podrażniać drogi oddechowe i wywoływać alergie wśród domowników. Jeśli tylko chcesz, możesz użyć również naturalnych przypraw o silnym i charakterystycznym zapachu np. cynamonu, anyżu, goździków albo ziaren kawy.
Masz już wszystkie potrzebne materiały i półprodukty. Zatem jak zrobić świeczkę?
Wykonanie świeczki krok po kroku
- Większy garnek napełnij wodą i postaw na palniku. Mniejszy rondelek (lub np. metalową miskę) dopasuj tak, by wosk dało się roztopić w tzw. kąpieli wodnej.
- Przygotuj pojemniczki. Umyj je dokładnie i osusz.
- W szklanych naczyniach umieść knoty i zabezpiecz od góry klamerką, tak żeby nie przesuwały się w płynnym wosku. Klamerka powinna opierać się o brzegi pojemniczka.
- W kąpieli wodnej rozpuść parafinę lub resztki wosku, z których zamierzasz zrobić świecę. Dodaj olejki zapachowe bądź przyprawy.
- Ostrożnie przelej gorący wosk do pojemniczków. Pozostaw do zastygnięcia.
- Jeśli świece robione były w formach, wyciągnij je, gdy wosk całkowicie zastygnie. Takie świeczki możesz dodatkowo ozdobić np. suszonymi plastrami cytrusów, laskami cynamonu, wstążkami etc. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i inwencji twórczej.
Jeśli szukasz więcej inspiracji na to, jak zrobić świeczkę, koniecznie zajrzyj na stronę https://www.iskracandle.com/. Znajdziesz tam galerię pięknych, artystycznych świec oraz wielość porad i niezbędnych materiałów. Dowiesz się między innymi, jak wykonać świece żelowe czy z pszczelego wosku.