Jakie dokumenty są potrzebne do wypożyczenia samochodu?

Zarówno długo-, jak i krótkoterminowy wynajem aut cieszy się dużą popularnością. Jednak nadal wiele osób ma liczne obawy dotyczące formalności związanych z tą transakcją. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie dokumenty są potrzebne do wypożyczenia samochodu, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Jakie dokumenty są potrzebne do wynajęcia auta?

Wynajem samochodu to szybki i łatwy proces. Jednak, aby został on poprawnie przeprowadzony, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim wypożyczając auto, trzeba okazać pewne dokumenty. Niezbędne jest prawo jazdy, dzięki któremu pracownik wypożyczalni może sprawdzić, czy rzeczywiście posiadasz uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Pamiętaj, że jeśli auto będzie prowadzone przez kilku kierowców, każdy z nich ma obowiązek do okazania swojego prawa jazdy. Należy jednak zaznaczyć, że znaczna część wypożyczalni uprawnia do kierowania auta wyłącznie najemcę wskazanego w umowie.

Wypożyczając samochód, trzeba okazać także dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport. Aby transakcja przebiegła pomyślnie, dokument ten musi być ważny.

Poza prawem jazdy i dowodem czy paszportem niektóre wypożyczalnie samochodów wymagają również przedłożenia karty kredytowej w celu zabezpieczenia swoich interesów. Blokują na niej kaucję za pojazd, a następnie zwracają ją po zakończeniu okresu wynajmu. Należy jednak pamiętać, że ta procedura dotyczy tylko wybranych wypożyczalni.

Nieważny dowód lub prawo jazdy a wynajem auta

Wiele osób zastanawia się, czy posiadając nieaktualny dowód, paszport czy prawo jazdy istnieje szansa na wynajęcie pojazdu? Odpowiedź jest oczywiście negatywna. Aby wypożyczyć samochód, trzeba przedłożyć ważne dokumenty. Te z aktualną datą nie są brane pod uwagę. Trzeba pamiętać, że jazda z nieważnym prawem jazdy to wykroczenie, za które grozi mandat, grzywna, a nawet pozbawienie wolności.

Wynajem samochodu a umowa

Podczas wypożyczania samochodu podpisywana jest umowa wynajmu. Musi ona zawierać datę i miejsce podpisania dokumentu, dane wypożyczalni i najemcy oraz informacje o przedmiocie najmu i czasie jego trwania. W umowie nie powinno również zabraknąć informacji o terminie i wysokości opłat, sposobie płatności oraz wykazu przedmiotów, które najemca otrzymuje wraz z samochodem. Oczywiście, aby umowa była ważna, zarówno wypożyczalnia, jak i osoba wynajmująca, muszą złożyć podpisy.

Na co zwrócić uwagę podczas wynajmu samochodu?

Zanim podpiszesz umowę z wypożyczalnią samochodów w Gorlicach lub innym mieście, dokładnie zapoznaj się z dokumentacją. Sprawdź, czy wypożyczalnia nie pobiera dodatkowych opłat i co wchodzi w skład oferty. Doczytaj, czy otrzymasz samochód zatankowany, a także czy musisz go posprzątać przed zwrotem. Dopytaj również o ubezpieczenie i dowiedz się, kto pokrywa koszty naprawy w razie jakiejkolwiek szkody. Jeśli chcesz bezpiecznie wynająć auto, wybierz znaną i cenioną wypożyczalnię samochodów w Gorlicach lub innym mieście. Przed skorzystaniem z jej usług, możesz dodatkowo zapoznać się z opiniami na jej temat.