Jakie memy dominują w internecie?

Wraz z pojawieniem się Internetu w Polsce popularność zaczęły zyskiwać również, czyli śmieszne obrazki bądź żartobliwe wypowiedzi na określony temat. Dawniej największym uznaniem cieszyły się mniej lub bardziej wyszukane dowcipy bądź kawały, aktualnie zaś memy potrafią rozbawić nawet najbardziej wymagające osoby. Dostęp do różnorodnych śmiesznych obrazków jest naprawdę bardzo szeroki – są popularne na stronach internetowych, blogach lifestylowych, a także powszechnie dostępne w social mediach czy przesyłane za pośrednictwem komunikatorów.

Szacuje się, że za rozwój memów odpowiadają w głównej mierze popularne na początku XXI wieku fora internetowe (ogólnotematyczne bądź branżowe) – swego czasu zrzeszały bardzo dużą społeczność, a forma dyskusji umożliwiała wstawianie obrazków oraz pierwowzorów popularnych dzisiaj gifów. Dzisiaj bez udziału memów ciężko wyobrazić sobie Internet czy social media, ponieważ te grafiki są praktycznie wszędzie!

Czym są memy internetowe?

Nie do końca powszechnie wiadomo, gdzie i kiedy został opublikowany pierwszy mem. Szacuje się, że wydarzyło się to kilkanaście lat temu. Przez ten czas niewątpliwie zmieniły się moda na poszczególne kategorie, czyli zakres tematyki, której dotyczą grafiki, jak również wielokrotnie ich forma. Aktualnie przyjmuje się, że śmieszne memy mogą przybierać formę klasycznego obrazka (z tekstem bądź nie), a także być gatunkiem pewnej charakterystycznej formy wypowiedzi internetowej, wykorzystującej różnorodne motywy i poziom humoru. Bardzo często tematyka memów jest uwarunkowana kulturowo oraz społecznie, a więc zmienia się wraz z upływem czasu, a także jest różna w zależności od kraju czy grupy odbiorców.

Wiele osób do tworzenia memów wykorzystuje popularne już w internecie gotowe szablony – na przykład dotyczące zazdrosnej dziewczyny, pieseła, nosacza Janusza czy Grażyny biznesu bądź promocji. Wszystko to sprawia, że tego typu grafiki (na przykład memy o miłości czy przyjaźni) stanowią doskonały sposób na podsumowanie licznych wydarzeń życiowych i społecznych.

Jakie memy cieszą się największą popularnością?

Memy obecne w polskim Internecie są naprawdę bardzo różnorodne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tworzenie ich to coraz częściej zawód bądź hobby wielu osób, a grupy społeczne, do których kieruje się konkretne żartobliwe obrazki czy komentarze, są mocno zróżnicowane. Różny jest również poziom humoru u poszczególnych odbiorców, co przekłada się na tworzone memy o odmiennej tematyce, z domieszką ironii bądź sarkazmu, użycie dowcipów z czarnym humorem czy uderzające w konkretne wydarzenia, osoby bądź zjawiska.

Śmieszne memy to tak naprawdę w dużej mierze kwestia osobistych preferencji oraz gustu. Wiele osób zdecydowanie lubi memy o miłości, które w sposób sarkastyczny podkreślają sposób patrzenia na romantyczną relację lub są krytyką wobec niektórych zachowań zakochanych osób (jak na przykład bycie „pantoflarzem” wśród mężczyzn). Grafiki dotyczące miłości coraz częściej goszczą również na kartkach ślubnych czy bywają elementem prezentu z okazji Walentynek lub rocznicy związku bądź ślubu.

Bez wątpienia jednak największą popularnością cieszą się memy o kotach. Co ważne, obiektem żartów może paść tak naprawdę każde zwierzę żyjące na świecie. Z tego względu śmieszne grafiki wykorzystują wizerunki popularnych, jak i mniej znanych gatunków. Memy o kotach, a także śmieszne filmy z udziałem tych zwierząt to prawdziwa klasyka żartów. To właśnie ten rodzaj rozrywki osiąga naprawdę sporą ilość wyświetleń wśród internautów w różnym wieku.

Bardzo często dowcipy z czarnym humorem oraz tego typu memy dotyczą także sytuacji politycznej oraz lokalnych wydarzeń. Osoby publikujące grafiki przygotowują się do poszczególnych świąt (także tych z gatunku tzw. świąt nietypowych, jak na przykład dzień pizzy, singla czy innych okazjonalnych wydarzeń).

Wszystko to sprawia, że świat takich obrazków jest naprawdę bardzo szeroki i z pewnością każda zainteresowana osoba znajdzie coś dla siebie. Śmieszne memy w wybranej tematyce to wspaniały sposób na poprawę humoru oraz samopoczucia, a także na spędzenie wolnej chwili na rozrywce.