Jakie są rodzaje pomp ciepła i jak je wykorzystać?

Pompy ciepła nieustannie podbijają rynek. Chętnie sięgają po nie zarówno właściciele domów, jak i przedsiębiorstw. Pompy ciepła zyskały tak ogromną popularność ze względu na fakt, iż są ekonomiczne, ekologiczne i bardzo proste w obsłudze. Jeśli chcesz poznać rodzaje tych sprzętów, to kontynuuj czytanie tego artykułu.

Pompy ciepła (Łódź) – dlaczego warto w nie zainwestować?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na montaż pompy ciepła w Łodzi. Z czego wynika fenomen tych urządzeń? Przede wszystkim są one ekologiczne. Obniżają emisję dwutlenku węgla do atmosfery i umożliwiają redukcję emisji gazów cieplarnianych. Nie wytwarzają szkodliwych spalin, które stanowią poważne zagrożenia dla środowiska. Dużą zaletą pomp ciepła jest również fakt, iż cechują się najwyższą klasą energetyczną wśród sprzętów grzewczych i urządzeń przeznaczonych do podgrzewu wody użytkowej. Ponadto są proste w montażu i niedrogie w eksploatacji. W przypadku pomp ciepła nie musisz martwić się zakupem paliw kopalnych i organizowaniem miejsca do przechowywania opału. Dodatkowo urządzenia te są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. W przeciwieństwie do innych sprzętów grzewczych nie stwarzają ryzyka wybuchu. Pompy ciepła doceniane są również za swoją długą żywotność. Są urządzeniami bardzo trwałymi i wytrzymałymi. Ponadto można umieścić je w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym. Nie trzeba przejmować się organizowaniem dla nich specjalnej przestrzeni, np. kotłowni.

Pompy ciepła – rodzaje

Wyróżnia się 3 główne rodzaje pomp ciepła:

  • Gruntowe – cieszą się ogromną popularnością na terenie Polski. Ich źródło ciepła stanowi grunt. Mogą być wykorzystywane do dostarczenia ciepła do obiegu grzewczego, a także do podgrzewania wody użytkowej. Wyróżniają się wysoką efektywnością, dlatego mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania budynku.
  • Powietrzne – ich źródło ciepła stanowi powietrze pozyskane z zewnątrz. Występują one w dwóch wariantach: powietrze-powietrze i powietrze-woda. Pierwsze z nich transportują ciepło do wnętrza, natomiast drugie dostarczają ciepło do zbiornika z gorącą wodą i obiegu grzewczego. Należy jednak pamiętać, że pompa ciepła powietrzna nie może stanowić jedynego źródła ogrzewania.
  • Wodne – ich źródłem jest ciepła, płynąca woda. Jako ich zewnętrzne źródło zasilania świetnie sprawdza się energia elektryczna, gaz i olej. Doskonale sprawdzają się jako jedyne urządzenia grzewcze w budynku. Nie należą jednak do najtańszych sprzętów.

Do czego wykorzystywane są pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które mają stosunkowo szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej, a nawet podgrzewania wody w basenie. Niektóre urządzenia mają również funkcję stałego lub okresowego chłodzenia pomieszczeń. Wybór pomp ciepła w Łodzi jest naprawdę szeroki, dlatego z pewnością znajdziesz model dopasowany do potrzeb swojego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa. Jeśli jednak masz problem z dobraniem odpowiedniego sprzętu, to poproś o pomoc fachowców specjalizujących się w sprzedaży i instalacji pomp ciepła w Łodzi!