Zegarki zapinane na nadgarstku cieszą się niesłabnącą popularnością od prawie 100 lat. Już na początku XIX wieku zegarki tego typu zaczęto produkować na skalę masową – początkowo jako element munduru żołnierskiego dla niemieckich oficerów, a z czasem jako produkt dla wszystkich zainteresowanych. Ważnym wydarzeniem w kontekście historii zegarków na rękę jest rok 1967, kiedy to usprawniono sposób odmierzania czasu przez zegarki za pomocą mechanizmu kwarcowego, który z powodzeniem jest również wykorzystywany w dzisiejszych czasach. Wśród popularnych obecnie zegarków znajdują się zarówno te ze wspomnianym już wcześniej mechanizmem wykonanym z kwarcu, jak również zegarki automatyczne czy mechaniczne.
Mimo cyfryzacji i wielkiej popularności smartfonów czy nowoczesnych zegarków elektronicznych łączących się z telefonem, popularność klasycznych czasomierzy nie zmniejsza się. Zdecydowanie wpływa na to fakt, że zegarki na rękę mogą z powodzeniem również stanowić element biżuterii – polecany zarówno dla płci pięknej, jak i dla mężczyzn. W ostatnim czasie ze względu na liczną konkurencję w branży oraz wysokie ceny produktów znanych marek, popularny jest zakup zegarków używanych i odrestaurowanych – to naprawdę ciekawe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ponadczasowy styl i uznanych producentów, a jednocześnie nie chcą wydawać zbyt dużej sumy pieniędzy na zakup produktu.
Jaki zegarek wybrać?
Wybór zegarków zarówno na polskim rynku, jak i zagranicznym jest naprawdę bardzo szeroki. Oprócz najważniejszej cechy jaką jest mechanizm zegarka, można również śmiało wybierać pomiędzy walorami estetycznymi czasomierzy oraz dodatkowymi funkcjami (takimi jak chociażby datownik, stoper, kompas i wiele innych). Wybór zegarka dla danej osoby warto jest przede wszystkim uzależnić od jego przeznaczenia. W asortymencie mniej lub bardziej znanych marek dostępne są nie tylko zegarki klasyczne (na skórzanym, materiałowym pasku lub bransolecie), ale również modele bardziej sportowe. Pierwszy typ z pewnością będzie się pięknie komponował z eleganckimi stylizacjami, natomiast drugi zapewne spodoba się wielbicielom luźnego miejskiego stylu oraz pasjonatom aktywności fizycznej. Wybór odpowiedniego zegarka jest więc uzależniony od osobistych preferencji.
Czy warto kupić używany zegarek? Plusy i minusy zegarków z drugiej ręki
Wiele osób zastanawia się czy zakup używanego zegarka męskiego bądź damskiego jest dobrym rozwiązaniem. Wśród argumentów przemawiających na korzyść takiego podejścia jest przede wszystkim fakt, że zegarki używane i odrestaurowane są atrakcyjniejsze cenowo niż te same modele dostępne w stacjonarnych sklepach czy na internetowych aukcjach. Pozwala to na naprawdę spore oszczędności – niekiedy cena zegarka używanego jest mniejsza nawet o połowę. Dzięki temu w prosty sposób można pozwolić sobie na zakup zegarków znanych marek, które charakteryzują się wysoką jakością, dobrym mechanizmem wewnętrznym oraz nienagannym wyglądem. Czasami dostępne zegarki używane są tak naprawdę towarem z drugiej ręki, który praktycznie nie był wykorzystywany – mowa tutaj chociażby o nietrafionych prezentach czy zakupach pod wpływem chwili. Dzięki temu masz szansę zakupić produkt w idealnym stanie.
Odpowiadając na pytanie, czy warto kupić używany zegarek, odpowiedź brzmi: tak. Przed zakupem powinieneś jednak dokładnie poznać specyfikację zegarka, by móc przeanalizować stan techniczny przedmiotu. Dodatkowo warto porównać ceny tego samego czasomierza w różnych miejscach – dzięki temu wybierzesz najatrakcyjniejszą ofertę. Z największym ryzykiem wiąże się zakup zegarka od osoby prywatnej, dlatego że nie obowiązują wówczas procedury zwrotu czy reklamacji, a często można trafić na nieuczciwego sprzedawcę. Pamiętaj, by zawsze prosić o jak najdokładniejsze zdjęcia produktu oraz, w miarę możliwości, wybierz opcję odbioru osobistego. Zakupy w sklepach, które mają w swojej ofercie używane zegarki męskie i damskie wiążą się z dużo mniejszym ryzykiem i mogą stać się doskonałą alternatywą dla zakupu nowych zegarków w cenie regularnej. Z pewnością warto zdecydować się na takie rozwiązanie.