Maszyny CNC – czym tak naprawdę są?

Stosowane dzisiaj maszyny CNC mogą znacznie przyspieszyć szybkość produkcji. Chodzi jednak nie tylko o wysokie tempo pracy, ale również dokładność. Jest to związane z komputeryzacją wielu branż, również przemysłu. Czym w takim razie są urządzenia CNC?

Maszyny CNC – co to jest?

CNC to skrótowiec, który rozwija się na angielskie określenie Computerized Numerical Control. Można to przetłumaczyć, jako komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest to więc układ sterowania, który pracuje w oparciu o komputer. Szczególną cechą maszyn CNC jest możliwość przeprogramowania. Z tej technologii korzystają najczęściej frezarki, tokarki, elektrodrążąrki CNC. Obrabiarki wszelkiej maści oferują wysoką precyzję, zachowując wysokie tempo i powtarzalność wykonywanych czynności.

Istnieje kilka rodzajów układów sterowania CNC

Zanim technologia CNC została stworzona, w użyciu były urządzenia hard-wired (I połowa XX wieku). Oznaczało to, że za każdym razem maszyna wykonywała tę samą czynność, bez możliwości późniejszego programowania. Następnie pojawiły się maszyny NC, czyli sterowane numerycznie, a programowanie odbywało się np. z pomocą dziurkowanych taśm. Pierwsze urządzenia CNC natomiast wykorzystywały komputery, które pozwalały na kompensację obliczeń i edycję. Idealnym przykładem maszyny działającej w myśl tej technologii jest drukarka 3D.

Pierwszym i najmniej skomplikowanym urządzeniem jest to posiadające sterowanie punktowe. Oznacza to, że narzędzie zawsze ma to samo położenie względem danego przedmiotu. Sterowanie odcinkowe natomiast może poruszać maszyną, jednak zawsze równolegle do osi współrzędnych. Ostatnim rodzajem jest sterowanie ciągłe, które pozwala na wykonywanie narzędziem ruchów bardziej skomplikowanych, a więc nie tylko prostych. Chodzi o skosy, łuki, krzywe itd. Dzięki temu urządzenie jest w stanie nakreślić cały zakres danej figury.

Maszyna CNC do metalu

Urządzenia CNC są często wykorzystywane w celu obrabiania i wykonywania kompletnych, gotowych produktów, do których produkcji stosuje się twarde tworzywa ciężkie w obróbce. Człowiek samodzielnie nie byłby w stanie osiągnąć takiego samego efektu, jak obrabiarka CNC, której próg błędu jest dużo mniejszy, niż milimetr. Maszyny stosowane w dzisiejszych czasach są wygodne w stosowaniu, ponieważ na ich pracę można wpłynąć z poziomu interfejsu użytkownika. Oznacza to, że operator nie potrzebuje tak wiele czasu, jak kiedyś, żeby nauczyć się obsługi.