Miękki dowód a sprzedaż auta

Nabywanie auta z drugiej ręki to w Polsce dość powszechna praktyka. Coraz częściej sprzedajemy również nasze samochody w celu ich zamiany na nowszy model. Takie transakcje rządzą się swoimi prawami, o których warto mieć solidne pojęcie – w przeciwnym razie mogą nas spotkać liczne problemy i komplikacje. Jedną z kwestii, która od lat dzieli kierowców, jest to, czy można sprzedać auto na miękkim dowodzie. Czy faktycznie jest to niemożliwe?

Czy można sprzedać auto z miękkim dowodem? Co trzeba wiedzieć o tym dokumencie?

Dowód tymczasowy jest wydawany na okres 30 dni – w tym czasie toczy się postępowanie administracyjne w celu wydania właściwej rejestracji. Upoważnia on nas do uczestniczenia w ruchu drogowym na terenie Polski, jak również poza nią, jednak powinniśmy bezwzględnie przestrzegać jego terminu ważności. Za jazdę po jego upłynięciu grożą wysokie kary pieniężne nawet w przypadku, gdy nasz dowód stały jest już gotowy, jednak nie odebraliśmy go przed upływem ważności dowodu tymczasowego. To tylko jedna z wielu kwestii dotyczących tego dokumentu, która zastanawia kierowców. Nierzadko możemy usłyszeć sprzeczne głosy dotyczące tego, czy można sprzedać auto z miękkim dowodem rejestracyjnym. Jak jest naprawdę?

Czy można sprzedać auto na miękkim dowodzie? Odpowiadamy!

Przekonanie, że zawarcie takiej transakcji jest wówczas niemożliwe, jest bardzo powszechne. Warto jednak podkreślić, że jest także błędne – właściciel może dokonać zbycia pojazdu w takich okolicznościach. Jest to jednak wysoce ryzykowne i może nieść za sobą negatywne konsekwencje, które odczuje kolejny właściciel samochodu. Co sprawia jednak, że tak wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy można sprzedać auto z miękkim dowodem? Wiele trudności w rozstrzygnięciu tej kwestii przysparza treść jednego z przepisów prawnych. Jest w nim mowa o tym, że czasowa rejestracja jest warunkowa, a więc może zostać przyznana tylko, jeśli właściciel oświadczy, że w trakcie jej trwania auto nie zmieni właściciela. Nie oznacza to jednak, że sprzedaż samochodu w tym czasie jest nielegalna – oznacza to tyle, że w przypadku zawarcia takiej transakcji dowód tymczasowy straci ważność. Zatem – czy można sprzedać auto z miękkim dowodem rejestracyjnym? Tak, ale warto zrobić to rozsądnie.

Czy można sprzedać auto z miękkim dowodem rejestracyjnym? Jak dokonać takiej transakcji?

Choć sprzedaż auta z tymczasowym dowodem rejestracyjnym jest możliwa, nowi właściciele nierzadko napotykają problemy z rejestracją pojazdu. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku wygaśnięcia dowodu tymczasowego pojazd posiada oznaczenia sprzed rejestracji. Sytuacji takiej można jednak uniknąć. W takich przypadkach zaleca się na przykład sporządzenie przedwstępnej umowy sprzedaży. Ten sposób całkowicie rozwiązuje problem tego, czy można sprzedać auto na miękkim dowodzie i pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji. Drugą opcją jest po prostu zaczekanie na wydanie właściwego dowodu rejestracyjnego. Bardzo często ma to miejsce już po około 2 tygodniach, a status naszego wniosku możemy w każdym momencie sprawdzić na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Czy można sprzedać auto na miękkim dowodzie? Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak wspomnieliśmy, odpowiedź na pytanie, czy można sprzedać auto z miękkim dowodem, jest twierdząca. Jeżeli jednak nie będziemy ostrożni, transakcja ta może się wiązać z problemami, które napotka przyszły właściciel przy próbie rejestracji. To jednak tylko jedna z kwestii, o którą warto zadbać, sprzedając używane auto. Kierowcy bardzo często mają wątpliwości co do realnej wartości pojazdu, które przekładają się na kłopoty z ustaleniem rozsądnej ceny za jego sprzedaż. W Infocar.com.pl zapewniamy profesjonalną pomoc w tym obszarze, biorąc pod uwagę wszystkie ważne kryteria. Co więcej, działamy również jako skup aut, dlatego dokonując transakcji z nami, klient ma pewność, że zostały dopełnione wszystkie formalności. Chętnie kupimy pojazdy osobowe, dostawcze, flotowe i firmowe wyprodukowane po 2009 roku. Należną kwotę otrzymasz natychmiast po zakończeniu transakcji!