OLED czy QLED? Jaki telewizor wybrać?

Postęp techniki i pojawienie się nowoczesnych technologii sprawia, że obecne urządzenia elektroniczne na rynku wyróżniają się nowoczesnymi funkcjami oraz najlepszymi wrażeniami estetycznymi dla odbiorców. Jednym ze sprzętów, który w ciągu ostatnich kilku lat przeszedł wielką rewolucję konstrukcyjną, jest telewizor. To sprzęt obecny w każdym domu, a jego zakup powinien być solidnie przemyślany. Jednym z parametrów, który należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj technologii Qled lub Oled. Który model sprawdzi się lepiej – Oled czy Qled? 

Telewizor Qled – charakterystyka

Qled czy Oled? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która przymierza się do zakupu swojego wymarzonego telewizora. Telewizor Qled jest urządzeniem, którego wyświetlacz wykonany został przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii Quantum Dot, co oznacza, że obraz jest wyświetlany przy użyciu niewielkich, ale licznych kropek kwantowych. Punkty świetlne są zainstalowane między obszarem podświetlenia ekranu a filtrami kolorów, co umożliwia na emisję najwyższej jakości głębi barw oraz kontrastu.

Głównymi zaletami technologii Qled jest:

  • naturalne wyświetlanie kolorów, które są żywe i wyraźne,
  • najlepsza jakość jasności ekranu, niezależnie od trybu posiadanego przez telewizor,
  • najlepsza jakość czerni, ze względu na jej głębie.

Technologia Qled obecna w telewizorze sprawia, że obrazy docierające do odbiorcy są bardzo wyraźne, nasycone, a wszelkie szczegóły na ekranie są bardzo widoczne. Jego zaletą jest także maksymalne zróżnicowanie różnych odcieni czerni, co wzbogaca jakość obrazu. Dodatkowo wyróżnia je podświetlenie krawędziowe bądź tylne, co dodatkowo poprawia jakość wyświetlanych filmów czy seriali. 

 Co to Oled – czym wyróżnia się telewizor z tą technologią?

Telewizor Oled jest nieco unowocześnioną wersją odbiornika z technologią LCD. W jego wnętrzu znajdują się wyświetlacze pokryte diodami LED, które produkowane są ze związków organicznych. Jaka jest różnica między Oled vs LCD? W przypadku telewizora Oled, dzięki wprowadzeniu nowoczesnej technologii nie ma konieczności instalowania dodatkowych paneli, które odpowiadają za podświetlenie ekranu. Każdy piksel LED w telewizorach Oled działa niezależnie i samodzielnie wytwarza światło, które odpowiada za przekazywanie wysokiej jakości obrazu. Mimo wysokiej jakości technologii Oled, charakteryzuje się on mniejszą żywotnością niż odbiornik Qled, ze względu na ryzyko utrwalenia się obrazu na szklanym ekranie. 

Dodatkowymi zaletami technologii Oled jest:

  • najlepsze podświetlenie ekranu i obrazu wśród technologii dostępnych na rynku,
  • bardzo dobra jakość kontrastu w wyświetlanym obrazie,
  • możliwość oglądania ekranu z różnego kąta, co pozwala na komfortowe oglądanie ulubionych filmów i seriali z różnych miejsc pomieszczenia. 

Telewizory Qled i Oled są urządzeniami, które wyróżniają się zaawansowaną technicznie budową. Ze względu na zróżnicowane cechy charakterystyczne i zalety, jakie posiadają, ich dopasowanie do swoich potrzeb pozwoli na zakup możliwie najlepszego modelu do swojego domu.