Obrabiarki CNC w dzisiejszych czasach są powszechnie stosowane w wielu branżach. Jest to związane z wysoką wydajnością i precyzją tych urządzeń, dlatego obsługa maszyn CNC to bardzo pożądana umiejętność na rynku pracy. Na czym polegają zadania operatora?
Operator maszyn CNC – opis zawodu
Operator maszyn CNC to osoba, której zadaniem jest nadzór pracy urządzenia sterowanego numerycznie z pomocą komputera, czyli właśnie CNC. Zazwyczaj technologia ta znajduje zastosowanie w różnego rodzaju frezarkach, wykrawarkach i innych obrabiarkach przemysłowych. Obowiązki pracownika często zależą tak naprawdę od rodzaju urządzenia, z którym przyjdzie mu „współpracować”. By móc objąć to stanowisko należy najpierw ukończyć odpowiednią szkołę lub kurs, który pozwoli otrzymać dyplom potwierdzający umiejętności. Najważniejsze jest jednak doświadczenie, dlatego osoby ubiegające się o posadę na opisywanym stanowisku powinny podczas wspomnianego kursu wykonywać wiele praktyk. Operator maszyn CNC zawsze musi aktualizować swoją wiedzę, ponieważ technologia zmienia się stosunkowo często.
Operator CNC – zakres obowiązków
Zadania otrzymywane przez pracownika są zależne od jego kwalifikacji zawodowych. Oznacza to, że sterowanie urządzeniami CNC może się odbywać na wielu poziomach trudności. Najbardziej podstawowe czynności to uruchamianie, kontrolowanie przebiegu obróbki, zatrzymywanie. Bardziej doświadczony pracownik zajmuje się też kontrolą wykonywanego przedmiotu, a także programowaniem urządzeń i wprowadzaniem korekt do ich pracy. Programista maszyn CNC musi potrafić bazować na rysunkach technicznych i stosować obecnie używane operacje komputerowe. Nierzadko zdarza się, że operator urządzeń CNC jest odpowiedzialny za tzw. utrzymanie ruchu w zakresie danej obrabiarki. Oznacza to, że jest odpowiedzialny za efektywność pracy, wydajność, a także poprawną eksploatację i dobry stan maszyny. Nierzadko musi wykonywać badania stanu technicznego. Urządzenie przed rozpoczęciem pracy musi też zostać przez niego ustawione, a narzędzia przymocowane (np. odpowiednie frezy w przypadku frezarki). Operator jest najczęściej pożądany w przedsiębiorstwach nastawionych swoim działaniem głównie na obróbkę skrawaniem.
Mimo, że urządzenia pracują w większości automatycznie, tak nadzór nad nimi wymaga od pracownika koncentracji. Dochodzi do tego fakt, że u operatora mile widziana jest wiedza matematyczna i sprawność manualna. Na polskim rynku brakuje specjalistów, dlatego można liczyć na łatwość w znalezieniu pracy i dobrą wypłatę.