Oświetlenie w ogrodzie – 5 porad

Własny ogród to marzenie wielu osób. Niezależnie od miejsca zamieszkania – dużego miasta czy też spokojniejszych terenów – przestrzeń zielona posiadana na własność spełnia w codziennym życiu istotną rolę, której nie sposób pominąć. W ogrodzie możesz oddać się błogiemu wypoczynkowi, tak ważnemu w ferworze zwyczajnych obowiązków. Aby codzienny relaks na świeżym powietrzu był jeszcze przyjemniejszy, warto postarać się urządzić go jak najlepiej. Projekt oświetlenia ogrodu może okazać się wyjątkowo pomocny w tego rodzaju procesie.

Czy warto posiadać oświetlenie w ogrodzie?

O aranżacji ogrodowej można powiedzieć wiele, szczególnie jeśli chodzi o jej zieloną oraz żywą część. Każdy, kto dopiero urządza swoją przestrzeń za zewnątrz, może liczyć na wiele porad dotyczących właściwego komponowania ogrodu. Nie da się ukryć, że jest to wyjątkowo istotna kwestia, od której warto zacząć. Każda roślina ma przecież nieco inne wymagania glebowe, w zakresie podlewania czy nasłonecznienia. Wybierając egzemplarze do posadzenia w ogrodzie, należy zdać sobie sprawę z panujących tam warunków. Tylko odpowiednio dobrane rośliny są w stanie przetrwać w ogrodzie na długo. Roślinność powinna być dobierana również z uwzględnieniem czasu, jaki możesz przeznaczyć na regularną pielęgnację ogrodu. Własna przestrzeń zielona potrafi zachwycać, jednak tylko wtedy, gdy zostanie jej poświęcone odpowiednio dużo uwagi. Posiadanie ogrodu na własność zakłada również konieczność wzmożonej pracy nad jego efektownym wyglądem. Warto szczególnie wziąć to pod uwagę przy komponowaniu przestrzeni zielonej – posadzenie wymagających roślin w sytuacji,  w której nie możesz poświęcić im odpowiednio dużo czasu, może okazać się bardzo nietrafionym pomysłem. Istnieje wiele mało wymagających roślin, które stanowią przepiękną oprawę ogrodu. Pamiętaj więc, aby dobrać je odpowiednio do swoich możliwości.

Po wyborze roślinności przychodzi czas na meble ogrodowe, tworzące niepowtarzalną przestrzeń do codziennego relaksu na świeżym powietrzu. Niestety, często zdarza się, że wiele osób kończy planowanie wyposażenia ogrodu na tym etapie. To poważne niedopatrzenie, ponieważ w przestrzeni zielonej powinno znaleźć się jeszcze oświetlenie ogrodowe, które w należyty sposób podkreśli wszystkie jego walory. Projekt oświetlenia ogrodu może znacznie usprawnić prace wykończeniowe związane z tym obszarem posesji.

Projekt oświetlenia ogrodu – o czym należy pamiętać?

Dobieranie odpowiedniej roślinności w ogrodzie należy poprzedzić poznaniem specyfiki danych roślin, a następnie skonfrontowaniem ich z warunkami występującymi na Twojej przestrzeni przeznaczonej na ogród. Jak proces aranżacji powinien wyglądać w przypadku planów związanych z oświetleniem zewnętrznym? Również w takiej sytuacji pomocne może okazać się stworzenie projektu oświetlenia ogrodu, który odpowiednio uporządkuje wszystkie kwestie. Na oświetlenie zewnętrzne montowane w ogrodzie zawsze należy patrzeć jako całość, a nie pojedyncze elementy w postaci lamp. Projekt oświetlenia ogrodu należy więc oprzeć na kilku prostych zasadach.

Dobierz odpowiednie lampy

Lampy ogrodowe będą najbardziej widocznym elementem całego oświetlenia. Przy ich wyborze zwracaj uwagę nie tylko na sam wygląd zewnętrzny, ale także na moc emitowanego światła – możesz je dostosować do własnych preferencji.

Zadbaj o włączniki

Oświetlenie w ogrodzie musi spełniać wszystkie założenia techniczne, które zapewniają jego odpowiednie funkcjonowanie. Konieczne jest zamontowanie włączników lub czujników czy włączników czasowych, które działają automatycznie.

Dbaj o równomierność

Na projekt oświetlenia ogrodowego spójrz całościowo – lampy rozmieść równomiernie tak,  aby każdy zakątek ogrodu posiadał choć delikatny dostęp do światła. Ułatwi to poruszanie się po nim po zmroku.

Podświetl punkty charakterystyczne

Rzeźba położona w centrum, figurka czy okazała donica to idealne elementy dekoracyjne, które możesz uwydatnić o zmroku. Delikatne oświetlenie padające z dołu stworzy wyjątkowy klimat, dzięki któremu ogród będzie prezentował się jeszcze lepiej.

Zachowaj umiar

Oświetlenie w ogrodzie nie powinno być tak intensywne, jak to stosowane w domu. Postaw na nieco bardziej delikatne rozwiązania, które stworzą odpowiednią atmosferę.