Portal rolniczy Okiem Rolnika

Więcej niż rolnictwo

 

Rolnictwo, podobnie jak inne dziedziny gospodarki, musi nadążać za postępem, bo w przeciwnym razie jego efektywność będzie znikoma i zamiast zysków przyniesie straty. Stereotyp rolnika w kufajce i zabłoconych gumofilcach już dawno przeszedł do lamusa. Nowoczesny rolnik działa i żyje nowocześnie. Dostęp do nowości i fachowej wiedzy to nie jedyna rzecz, jaka go interesuje. Rolnik jest biznesmenem, który musi być zorientowany w aktualnych cenach i trendach w produkcji rolnej, ale także ma prawo do godziwej rozrywki i przyjemnego spędzenia czasu po pracy. Wszystkie te potrzeby rolnika zaspokaja internetowy portal Okiem Rolnika https://www.okiemrolnika.pl.

 

Okiem czytelnika

 

Portal Okiem Rolnika w marcu 2021 r. skończył 5 lat. To wystarczający czas na to, żeby zadomowić się w świadomości czytelników, zyskać grono stałych odbiorców i zwolenników. Zaletą portalu jest łatwość poruszania się po stronie, dzięki czemu rolnik może się skupić na tym, co go aktualnie najbardziej interesuje i odnaleźć potrzebne informacje. Nawigację ułatwia wygodna przeglądarka, w której wystarczy wpisać poszukiwane hasło. Zakładki na górze odsyłają czytelnika do konkretnych działów.

 

W poszukiwaniu wiedzy

 

Największą popularnością w dotychczasowym funkcjonowaniu strony cieszą się te działy redakcyjne, które zawierają fachowe informacje i porady z dziedziny rolnictwa, czyli:

  1. Uprawy, z podziałem na zboża, rzepak, kukurydzę, ziemniaki, rośliny pastewne, strączkowe, okopowe i cukrodajne oraz powracający co roku problem suszy i radzenia sobie z nią.
  2. Zwierzęta, z wyszczególnieniem tematyki bydła, trzody chlewnej, drobiu, koni, owiec i kóz, pszczelarstwa oraz pasz dla zwierząt hodowlanych.
  3. Technika, z podziałem na ciągniki, kombajny, maszyny rolnicze, paliwo rolnicze (z aktualnymi informacjami i regulacjami prawnymi), oraz rolnictwo precyzyjne, które obejmuje maszyny wykorzystujące technologię GPS, czujniki elektroniczne, robotykę oraz technologię cyfrową i aplikacje wykorzystywane w nowoczesnym rolnictwie.
  4. Prawo i finanse, w którym szczególnie dużo uwagi redakcja poświęca Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020 i jego kontynuacji oraz dopłatom dla rolników. W formie przestrogi są też pokazywane wypadki, do których dochodzi w gospodarstwach rolnych i na wiejskich drogach.

Redakcja opracowuje informacje, śledząc doniesienia polskich i zagranicznych serwisów informacyjnych. Materiały informacyjne są wzbogacane reportażami z gospodarstw rolnych w Polsce i w innych krajach świata, dzięki czemu rolnik ma okazję przyjrzeć się praktycznemu funkcjonowaniu rolnictwa i zaadaptować ciekawe informacje z korzyścią dla własnego gospodarstwa rolnego.

 

Nie tylko informacje rolnicze

 

W przekazywaniu wiedzy bardzo ważny jest osobisty kontakt i wymiana doświadczeń. Do tego służy, powiązane z portalem, założone w 2018 r. na Facebooku forum, na którym rolnicy mogą prowadzić dyskusje na interesujące ich tematy. Redakcja zadbała także o zagospodarowanie czasu wolnego rolników. Portal Okiem Rolnika poszerza wiedzę o ciekawostki z dziedziny motoryzacji i elektroniki, trendy w produkcji samochodów wraz z prezentacją prototypowych rozwiązań oraz nowości w zakresie praktycznego zastosowania technologii informatycznych.

Portal promuje troskę o środowisko przyrodnicze, odnawialne źródła energii, rolnictwo wolne od GMO i środków chemicznych. Na stronie znajdziemy też informacje o produktach spożywczych wycofanych z obrotu handlowego, w których ze względu na nieodpowiedzialne stosowanie środków chemicznych przez rolników doszło do znacznego przekroczenia dopuszczalnych poziomów substancji szkodliwych dla zdrowia. Dużo jest informacji o walorach zdrowotnych wybranych produktów roślinnych i zwierzęcych, które są wzbogacone ciekawymi pomysłami na wykorzystanie ich w kuchni do przyrządzania smacznych i zdrowych dań. Sezonowo pojawiają się na portalu ciekawostki związane z tradycjami i zwyczajami świątecznymi. Dodatkową atrakcją jest spora dawka rozrywki w postaci quizów i konkursów.

Wystarczy rzucić okiem na portal Okiem Rolnika, żeby przekonać się, że zasługuje on na zainteresowanie ze względu na to, że nie traktuje rolników wyłącznie jako producentów żywności, ale dba o ich wszechstronny rozwój.