Generator pary, zwany także stacją parową, to specjalny rodzaj żelazka, które do prasowania wykorzystuje wyłącznie parę wodną wyrzucaną pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu szybciej wygładza tkaniny. Jest to zatem znacznie bardziej wydajna oraz zaawansowana wersja klasycznego żelazka. Generator pary stanowi doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które często i dużo prasują.
Jeszcze kilka lat temu generatory pary używane były jedynie na pokazach mody oraz w zakładach krawieckich. W pewnym momencie nastąpił jednak prawdziwy przełom w produkcji tych urządzeń, stały się ogólnodostępne i zaczęto wykorzystywane je również na użytek domowy. Choć opinie o nich są różne, jedno jest pewne: stacje parowe prasują znacznie lepiej niż żelazko, są jednak dużo droższe. Z tego artykułu dowiesz się wiele o stacjach parowych – jaka najlepsza będzie dla Ciebie, okaże się, kiedy przeanalizujesz kilka ważnych czynników. Sprawdź najlepsze produkty z kategorii stacji parowych na stronie pod adresem: https://terdeals.com/pl/ranking/270/ranking-top5-najlepszych-stacji-parowych.
Jak działa stacja parowa?
Stacja parowa do prasowania różni się od żelazka tym, że para nie jest wytwarzana w urządzeniu prasującym, a w specjalnym bojlerze, który generuje ją pod wysokim ciśnieniem. Bojler znajduje się w osobnej stacji, do której podłącza się żelazko. Stacja bazowa połączona jest ze stopą żelazka długim przewodem, w którym znajduje się rurka przewodząca parę.
W stacji parowej znajdziemy duży zbiornik na wodę, który możemy uzupełniać w trakcie prasowania. Stacje parowe wytwarzają parę pod ciśnieniem co najmniej 3,5 bara, która doskonale wygładza materiał oraz rozluźnia włókna tkanin.
W generatorach pary to właśnie para jest głównym elementem prasującym – nie ma tu znaczenia temperatura ani ciężar żelazka. Używanie tej technologii prasowania jest gwarancją znacznie dłuższej żywotności ubrania, bowiem tkanina nie wyciera się pod wpływem tarcia mechanicznego. Dzięki stacji parowej możemy wyprasować te części garderoby, które nie nadają się do prasowania tradycyjnym żelazkiem, np. garnitur.
Stacja parowa – jaką wybrać i na co zwracać uwagę?
Stacja parowa stojąca to spory wydatek. Ceny najlepszych modeli sięgają nawet 2000zł. Zakup musi być zatem przemyślany w każdym detalu. Wybierając generator pary, należy zwrócić uwagę na:
- moc – warto sprawdzić jej pobór, bowiem nie zawsze jego wyższa wartość przełoży się na ciśnienie wytwarzania pary,
- ciśnienie pary – jest to najistotniejszy czynnik; im wyższe będzie ciśnienie, tym lepiej – nie zaleca się kupowania urządzeń, które wytwarzają mniej niż 5 barów,
- czas podgrzewania – jest to czas, który potrzebny jest urządzeniu do uzyskania pełnej gotowości działania; z reguły stacja parowa gotowa jest do pracy po około 2 minutach od włączenia – najnowsze modele charakteryzują się jednak tym, że czas ten jest znacznie krótszy,
- pojemność zbiornika na wodę – im pojemność będzie większa, tym rzadziej trzeba będzie wypełniać zbiornik, co wpłynie na większą wygodę użytkowania.
Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie te czynniki, bez problemu wybierzesz najlepszą stację parową. Rankingi dostępne w Internecie oraz opinie użytkowników również pomogą Ci podjąć decyzję.
Zalety stacji parowej
- Oszczędność czasu. Z uwagi na doskonałe parametry urządzenia prasowanie jest znacznie bardziej wydajne. Wysokie ciśnienie ułatwia wygładzenie materiału, nawet jeżeli jest on sztywny lub mocno pognieciony.
- Bezpieczeństwo tkanin. Biorąc pod uwagę konstrukcję stacji parowych, ryzyko, że materiał przebarwi się, wyblaknie lub uszkodzi w skutek złego doboru parametrów prasowania jest praktycznie zerowe. Co więcej, parą możesz prasować zarówno ciężkie ubrania ze skomplikowanymi zdobieniami, jak i te wykonane z lekkich materiałów.
- Odświeżenie i dezynfekcja. Są to funkcje wielu generatorów pary – prasując, pozbędziemy się drobnoustrojów, niechcianych zapachów, a także pozostałości po środkach czyszczących.
- Łatwość prasowania. To jedna z głównych zalet tych urządzeń. Nie trzeba stale kontrolować parametrów żelazka i dobierać odpowiednich ustawień do specyfiki każdej tkaniny. Prasowanie odbywa się na poziomie poszczególnych włókien, przez co tkanina błyskawicznie się wygładza.
- Prasowanie w pionie. Jest to duże ułatwienie – bardzo łatwo wyprasujesz zamocowane na karniszu kotary i zasłony, a także wiszące na wieszakach marynarki, sukienki czy płaszcze.