Sala na wesele to dość duży koszt, dlatego Państwo Młodzi zawsze wolą wcześniej ustalić wszystkie wydatki związane ze ślubem, ale również z weselem. Dzięki temu łatwiej jest im zarządzać przedślubnym budżetem.
Na co składa się cena sali?
Wynajęcie sali na wesele to największy koszt, który spędza sen z oczu narzeczonych. Na salę weselną składają się takie opłaty, jak:
- opłata „za talerzyk” – to opłata za dania podawane każdemu gościowi,
- opłata za wynajęcie sali – niektóre sale doliczają sobie osobną kwotę za wynajęcie sali, dodatkowo płatne są dania podawane w trakcie wesela,
- “korkowe” – to opłata od każdej butelki alkoholu wniesionej na salę i wynosi 10 a 20 zł za butelkę,
- opłata za parking – czasem sala weselna znajduje się w hotelu, dlatego goście muszą zapłacić dodatkowo za parkowanie auta.
Nie wszystkie miejsca mają taki sam cennik. Sala na wesele – Inowrocław lub np. Opole nie zawsze mają dodatkowe opłaty np. za alkohol lub wnoszenie własnego ciasta i tortu weselnego. Takie opłaty są spotykane najczęściej w dużych lokalach, które posiadają własny bar z alkoholem lub mają zaprzyjaźnioną cukiernię, z której przywożone są ciasta na słodki stół. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapytać, czy sala na wesele (Inowrocław lub w innej miejscowości) posiada dodatkowe opłaty.
Trzeba pamiętać, że sale weselna mają dodatkowy cennik na atrakcje dla gości. Są nimi np. pieczone prosię, podawane gościom około północy, dodatkowe menu dla wegan i wegetarian, czekoladowa fontanna, stół z owocami, fajerwerki, apartament dla Państwa Młodych lub atrakcje dla dzieci, np. animator lub dmuchany zamek. W niektórych salach apartament dla Państwa Młodych jest darmowy, jeśli opłata za salę weselną wynosi więcej niż 50 tys. złotych. Warto wybrać opcję, która będzie najkorzystniejsza cenowo. Unikajmy miejsc, gdzie płacimy osobno za wynajem sali i osobno za „talerzyk”. Wtedy koszt wesela wyniesie przykładowo 25, a nie 35 tysięcy.
Na czym można zaoszczędzić, organizując wesele?
Przy organizacji wesela można pomyśleć o rezygnacji z niektórych płatnych opcji, takich jak foto budka lub pokaz barmański. Fotobudkę możemy zorganizować samodzielnie, wypożyczając lub kupując tło do zdjęć, a także aparat Instax, który drukuje zdjęcia od razu po ich zrobieniu. Gadżety do zdjęć można zamówić przez Internet za niewielkie pieniądze. Na pewno oszczędzimy w momencie, kiedy będziemy mogli samodzielnie wykonać dekorację sali lub gdy dekorację wykona zaprzyjaźniona florystka, znająca nasz budżet i wymagania. Można również zapytać, czy istnieje możliwość wniesienia własnych owoców i ciast, by zrobić słodki stół. Takie samodzielne przygotowanie niektórych poczęstunków może zmniejszyć opłatę za salę nawet o kilka tysięcy złotych, które wydamy na podróż poślubną lub lepszego fotografa.
Przy podpisywaniu umowy koniecznie sprawdźmy, czy nie ma żadnych ukrytych kosztów, w tym opłaty za wypożyczenie nakryć lub dekoracji. Sale weselne często mają własne dekoracje, które można użyć na stołach, by wyglądały bardziej odświętnie. Organizując wesele na 50 osób, zapłacimy wtedy od 10 do 15 tysięcy złotych, licząc, że za „talerzyk” zapłacimy od 200 do 220 zł za osobę.