Z klamek korzysta każdy podczas otwierania oraz zamykania drzwi. Ich podstawowa funkcja jest oczywista, ale spełniają też rolę dekoracyjną i wykończeniową dla skrzydeł drzwiowych. Mało kto zastanawiał się nad tym, jak powstaje ten niezbędny element. W jaki sposób produkuje się klamki?
Powstawanie projektu klamki – Kraków
Samo projektowanie stanowi złożony proces. Składa się z kilku etapów i jest kluczowe, by finalny produkt stał się funkcjonalny oraz estetyczny. Wszystko się zaczyna od kreacji. Projektant rysuje zarys kształtu klamki, która przedstawia wizję artystyczną projektu. Tutaj liczą się najdrobniejsze detale, ponieważ to one określają stylistykę i dopełniają całość.
Szkic powinien uwzględniać wiele aspektów. Wśród nich znajduje się kształt wszelkich elementów przewidzianych w finalnej klamce. W tym momencie planuje się również wymiary i prezentowane są ewentualne elementy dekoracyjne. Wykonanie projektu stanowi pracochłonne zadanie, aby klient był jak najbardziej zadowolony z końcowego produktu, który przyciągnie wzrok swoją estetyką.
W niektórych przypadkach korzysta się też z usług rzeźbiarzy. Taki pracownik rzeźbi w drewnie kopię klamki w skali 1:1. Tak przygotowany model umożliwia ocenę całego projektu.
Klamki, Kraków – projekt komputerowy
W kolejnym etapie tworzy się trójwymiarowy projekt za pomocą profesjonalnego oprogramowania graficznego, dedykowanego do obiektów 3D. To niezbędny element dla wykonania wszelkich korekt oraz, by wyeliminować ewentualne błędy konstrukcyjne. Opracowanie takiego modelu klamki jest niezbędne, aby zaprogramować obrabiarki numerycznie sterowane, które stworzą docelowy produkt.
Takie maszyny wykonują klamki z formy odlewniczej. Jeśli dany egzemplarz ma bardziej skomplikowany kształt, wówczas sterowane numerycznie obrabiarki powinny zapewniać wyjątkowo niskie, niemal zerowe tolerancje. Niezbędne jest wykorzystywanie profesjonalnych, niezawodnych i nowoczesnych maszyn.
Klamki w Krakowie – etap końcowy
Ostatnim etapem w całym procesie obejmuje pokrywanie klamki przewidzianą w projekcie powłoką. Egzemplarze ze wzmocnioną i chromowaną powierzchnią są przykładowo kilkukrotnie grubsze niż te pozbawione ochronnej powłoki. Dzięki niej klamka ma idealną gładkość oraz zachowuje swój połysk na dłużej. Zapewnia jej to także podwyższoną odporność na powstawanie zarysowań czy mechanicznych uszkodzeń.
Zdarzają się też klamki z tzw. powłoką PVD, którą nanosi się metodą fizycznego osadzania z fazy gazowej. Jest to tworzywo odporne na niekorzystne oddziaływanie wszelkich czynników atmosferycznych. Taki produkt sprawdzi się w przypadku drzwi zewnętrznych, ponieważ jest przygotowany na niskie oraz wysokie temperatury, a także intensywne opady deszczu, śniegu oraz inne. Klamka będzie odpowiednia nawet w strefach nadmorskich, ponieważ na takich obszarach w powietrzu unoszą się drobinki soli, które mogą niszczyć różne powierzchnie. Stosowane są też w pomieszczeniach, gdzie panuje podwyższony poziom wilgoci.