Wymiana oleju – ile kosztuje i jak często trzeba ją robić?

Aby mieć pewność co do tego, że samochodowi nic nie dolega i nie męczyć się z ewentualnymi usterkami jego mechanizmu, należy regularnie wymieniać olej. To jedyna i słuszna metoda, dzięki której silnik Twojego samochodu będzie cały czas chroniony przed wszelkimi awariami. Jednak, aby przystąpić do wymiany oleju, należy najpierw zapoznać się z całym tematem dotyczącym tej czynności. Z tego artykułu dowiesz się, jak często, co ile przejechanych kilometrów i ile kosztuje wymiana oleju silnikowego

Dlaczego olej silnikowy jest tak ważny dla prawidłowego działania samochodu?

Silnik samochodowy to niezwykle złożony mechanizm, na który składa się wiele ruchomych i współgrających ze sobą elementów. Części, takie jak wałek, pasek rozrządu, rolki prowadzące czy wałek karbowany ciągle i nieustannie ocierają się o siebie i bez odpowiedniego zabezpieczenia, jakim jest właśnie olej silnikowy, mogłyby doprowadzić do awarii systemu. Olej samochodowy pokrywa te elementy, minimalizuje tarcie i zapewnia optymalny poślizg umożliwiający prawidłową pracę wszystkich ruchomych elementów.

Dodatkowo zadaniem oleju silnikowego jest obniżanie zużycia paliwa, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacji samochodu, utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz mechanizmu silnika, pozbywanie się zabrudzeń i pyłów, będących efektem ubocznym spalania paliwa oraz ochrona przed korozją czy nawet uszczelnianie wałów i cylindrów, utrzymując tym samym właściwy poziom kompresji silnika. To pokazuje jak ważną rolę w prawidłowym działaniu mechanizmu samochodu pełni jeden produkt. Jego regularne stosowanie w dużej mierze przekłada się na poprawę stanu technicznego oraz samą wydajność auta.

Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego?

Oczywiście w tym przypadku nie można mówić o jednych i stałych kosztach. Przede wszystkim są one uzależnione od tego, czy olej zostanie wymieniony własnoręcznie, czy czynność tą wykona profesjonalny warsztat samochodowy. Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj oleju. Litr oleju syntetycznego kosztuje w granicach 30 kilku złotych, a ceny oleju mineralnego za tą sama ilość kosztują średnio 15 złotych. Warto pamiętać, że w zależności od samochodu prawidłowa ilość zużycia oleju silnikowego wynosi ok. 4 do 5 litrów i do tych kosztów należy dodać również cenę montażu nowego filtra.

Co ile następuje wymiana oleju silnikowego?

Jeszcze jakiś czas temu przepisy mówiły o wymianie oleju silnikowego co 10-15 tysięcy przejechanych kilometrów. Jednak niedawno nastąpiła pewna zmiana uwzględniająca aspekty ekologiczne i dbałość o środowisko naturalne. Częste używanie oleju samochodowego jest dużym zagrożeniem więc dystans przejechanych kilometrów, po których należy go wymienić, znacznie się wydłużył. Dodatkowo na rynku pojawiły się też bezpieczniejsze zamienniki, jak oleje Long Life, które wymagają wymiany dopiero po 30 tys. km. Choć ta nowoczesna alternatywa ma coraz więcej zwolenników, pojawiają się też głosy na temat tego, że produkt ten nie spełnia wszystkich wymagań, a niektórzy mówią nawet o tym, że przyczynił się on do uszkodzenia elementów silnika, mimo że używało się go zgodnie z zaleceniami producenta.

Zalecenia dotyczące wymiany oleju silnikowego bywają więc różne i wiele zależy od samej eksploatacji auta. Silniki wykorzystywane do dynamicznej jazdy wymagają wymiany oleju co 8 tys. km, te używane do jazdy standardowej, co 10-15 tys. km, natomiast w samochodach z układem smarowania o dużej pojemności nawet, co 20 tys. km. Większość mechaników zaleca jednak, aby udać się do pobliskiego warsztatu samochodowego raz w roku i dokonać wymiany oleju.

Ile trwa wymiana oleju silnikowego?

Czas trwania wymiany oleju silnikowego w dużej mierze zależy od tego, kto ją przeprowadza. Jeśli robisz to na własną rękę i nie masz do tego wprawy może ona zająć trochę dłużej. Jeśli natomiast zależy Ci na czasie i postanowiłeś udać się z tym do profesjonalnego warsztatu samochodowego, cały zabieg może potrwać od kilkunastu do maximum 20 minut – wymiana oleju w Białymstoku z motocentrum24.com.pl.