Dachy z papy są bardzo często wykonywane na obiektach przemysłowych i usługowych. Z powodzeniem pokrywają hale, magazyny, ale również starsze domy jednorodzinne. Pomimo tego, że gwarantują wysoką jakość, zdarza się, że ulegają awariom, które skutkują przeciekaniem wody do wnętrza budynku. Odpowiednia konserwacja dachów z papy oraz błyskawiczna reakcja na wszelkie odspojenia od podłoża sprawią, że będziemy mogli spać spokojnie i cieszyć się w pełni szczelnym dachem. Jak konserwować dach pokryty papą i jakich środków używać, by uzyskać pożądany efekt? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.
Konserwacja dachów z papy zwiększa ich żywotność
Nowoczesne papy termozgrzewalne używane obecnie w budownictwie charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia. Są trwałe, a dobrze położone mogą spełniać swoją funkcję przez dziesięciolecia. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne łata się za pomocą specjalnych zapraw, które są bardzo łatwe w nakładaniu. Konserwacja papy termozgrzewalnej jest czynnością, która ma za zadanie jeszcze bardziej wydłużyć ich żywotność. Warto przeprowadzaj ją co 4-5 lat, a podczas prac wykorzystać specjalne płynne powłoki, które są w stanie zniwelować wszelkie uszkodzenia i zabezpieczyć dach przed szkodliwym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Musimy zdawać sobie sprawę, że każdy dach narażony jest na stale zmieniające się warunki pogodowe. Duża ilość promieni UV, śnieg, deszcz, grad oraz połączenie wysokich i niskich temperatur sprawiają, że każda powłoka z czasem ulega uszkodzeniom. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie preparatu reperacyjnego do rodzaju papy. Inne środki wykorzystywane są do konserwacji nowoczesnych pap, inne natomiast sprawdzą się w przypadku, gdy na dachu znajduje się papa starsza.
W jaki sposób przeprowadzić konserwację dachu z papy?
Konserwacja dachu z papy odbywa się z wykorzystaniem specjalnych środków o konsystencji półpłynnej. Wiele osób do tego celu próbuje wykorzystać lepik, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Lepik jest dość gęsty i zdecydowanie bardziej sprawdza się do klejenia. Konserwację przeprowadzamy środkami dedykowanymi o tego typu prac. Jak konserwować dach z papy krok po kroku? W pierwszej kolejności musimy zamieść całą powierzchnię i usunąć wszelkie zanieczyszczenia organiczne. Powierzchnia powinna być czysta i sucha. W przypadku, gdy na dachu znajdziemy większe purchle lub odspojenia, warto je naciąć nożykiem i w tym miejscu przykleić łatę z niewielkiego kawałka papy.
Konserwacja dachu z papy jest banalnie prosta i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Do prac wykorzystuje się specjalne szczotki na długim trzonku. Po ich zanurzeniu w preparacie należy starannie rozsmarować go na powierzchni dachu, dbając, by nie pominąć nawet najmniejszego kawałka. Praca idzie szybko, bo nowoczesne preparaty są bardzo łatwe w nakładaniu, ale pamiętajmy, by zwrócić szczególną uwagę na dokładne rozprowadzenie środka przy kominach, bo są to miejsca szczególnie narażone na przecieki. Zwróćmy uwagę, by przeprowadzając pracę na wysokości zachować szczególną ostrożność, bo upadek z dachu może skończyć się dla nas tragicznie.
Jeśli na dachu z papy zauważymy duże ubytki, które skutkują przeciekaniem wody do wnętrza budynku, warto oprócz standardowej konserwacji przeprowadzić prace renowacyjne na uszkodzonym fragmencie dachu. Do tego celu konieczne jest wykorzystanie specjalnych mas bitumicznych lub naklejenie drugiej warstwy papy termozgrzewalnej. Aby nakleić kawałek papy, potrzebować będziemy palnika gazowego, ale korzystanie z mas bitumicznych jest zdecydowanie prostsze i nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi. Preparaty takie mają konsystencję gęstej masy i nakładamy je za pomocą szpachelki budowlanej. Odpowiednio nałożone zapewniają po wyschnięciu powłokę odporną na działanie wody i promieni UV. Naprawioną powierzchnię można oczywiście pokryć dodatkowo powłoką konserwacyjną, która tylko zwiększy jej trwałość i pozwoli cieszyć się szczelnym dachem z papy na długie lata.