Anoreksja to choroba, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w niemalże każdym wieku. Coraz częściej na anoreksję chorują nawet dzieci, dlatego tak istotne jest zauważenie pierwszych jej objawów. Jak rozpoznać anoreksję? Na co zwrócić uwagę?
Objawy fizyczne anoreksji
Większość osób uważa, że anoreksja objawia się tylko i wyłącznie wychudzonym ciałem osoby chorej. Tymczasem jest to w zasadzie ostatni objaw, który jasno sugeruje, że choroba jest bardzo daleko posunięta. W praktyce objawem fizycznym, wskazującym na anoreksję jest nagłe, szybkie chudnięcie osoby chorej. Wszystko przez to, że anorektyk po prostu się głodzi, a więc przyjmuje posiłki, zawierające jedynie minimalną ilość kalorii. Objawem fizycznym anoreksji może być również przesuszona skóra. Do utraty jędrności dochodzi na skutek odwodnienia, niedostarczania organizmowi składników odżywczych oraz nagłego chudnięcia. Anorektycy zwykle skarżą się na łamliwe paznokcie oraz wypadające włosy – wszystko dlatego, że ich organizm nie otrzymuje wartościowych, niezbędnych do codziennego funkcjonowania mikro i makroelementów oraz witamin. Innym objawem, jaki można często zaobserwować, jest przewlekłe zmęczenie, znużenie, senność.
Objawy psychiczne anoreksji
Anoreksja to choroba, która ma podłoże psychiczne, zatem to właśnie w psychice należy upatrywać charakterystycznych dla niej objawów. Symptomy fizyczne są bowiem zwyczajne – mogą one towarzyszyć wielu innym, w tym także bardzo poważnym, chorobom. Osoby chore na anoreksję bardzo często stają się nieaktywne społecznie, ograniczając kontakty z innymi do minimum. Chorzy nie odczuwają radości życia, a wręcz przeciwnie – bardzo często towarzyszy im przygnębienie, nadmierny stres, nieumiejętność czerpania satysfakcji z osiąganych sukcesów. Dodatkowo anorektycy mogą w różny sposób reagować na wydarzenia, które mają miejsce w ich otoczeniu. Często reakcje przepełnione są negatywnymi emocjami, można również zaobserwować nieumiejętność ich opanowania. Dochodzi do nagłych ataków płaczu, a w skrajnych przypadkach nawet agresji. Osoba, która choruje na anoreksję, ma zaniżoną samoocenę. Często twierdzi, że nic jej się w życiu nie udaje, stawiając sobie jednocześnie poprzeczkę niezwykle wysoko. Anorektycy zazwyczaj mierzą siły ponad własne zamiary, chcąc udowodnić sobie oraz wszystkim dookoła swoją wartość.
Jak leczyć anoreksję?
Anoreksja bezwzględnie wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. Bez niego osobie chorej trudno będzie powrócić do normalnego życia, a nieleczona anoreksja może doprowadzić nawet do śmierci, na skutek wyczerpania organizmu. Jak w odpowiedni sposób leczyć anoreksję? Na początku należy postawić właściwą diagnozę – może to zrobić jedynie doświadczony lekarz psychiatra, ewentualnie także psycholog. Leczenie ma formę terapii, choć może być ono również wspomagane farmakologicznie. Wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia chorego, dlatego bardzo często psychiatra współpracuje z dietetykiem bądź z lekarzami innych specjalizacji, aby móc w pełni wyleczyć chorego. Wychodzenie z choroby może potrwać nawet kilka lat, dlatego terapią powinna zająć się osoba, której chory ufa.
Leczenie anoreksji Warszawa powinna mieć miejsce w dedykowanej poradni, z której ofertą można zapoznać się na stronie internetowej https://salusprodomo.pl/offers/diagnoza-i-leczenie-zaburzen-rozwojowych/leczenie-anoreksji. Warto nadmienić, że zatrudnieni tam specjaliści posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, co pomaga im jeszcze efektywniej pracować z osobami cierpiącymi na anoreksję. Co ważne, z podjęciem terapii nie należy zwlekać, choć oczywiście ostateczną decyzję musi podjąć chory, gdyż w przeciwnym razie może okazać się ona nieefektywna. Leczenie anoreksji ma za zadanie poprawę stanu zdrowia fizycznego, ale również umożliwia osobie chorej powrót do normalnego życia. Do specjalisty należy jednak zwrócić zawsze wtedy, gdy osoba, która już kiedyś chorowała na anoreksję, ponownie zauważy u siebie niepokojące objawy. Niestety, choroba może nawracać nawet w ciągu kilku lat po zakończeniu leczenia.