World Pet Net – baza zwierząt – jak działa?

World Pet Net jest platformą zrzeszającą bazy danych o zarejestrowanych zwierzętach, jak i prowadzącą rejestr zwierząt posiadających mikrochip. Jest dostępna dla każdego, zapisać swojego zwierzaka mogą zarówno osoby prywatne, jak i hodowle czy osoby posiadające reproduktorów. Rejestracja zwierzęcia w bazie nie trwa długo, a może zaoszczędzić wiele stresu pupila, jak i umożliwić jego jak najszybszy powrót do domu. Baza danych jest dostępna dla wszystkich zwierząt, które mogą posiadać mikrochip. 

 

Czym jest World Pet Net? 

World Pet Net jest nowoczesną platformą, która prowadzi rejestr zwierząt posiadających mikrochip. Jest ona dostępna dla każdego, pozwala na szybsze znalezienie pupila, który się zgubił lub został skradziony, nawet poza granicami Polski. Celem rejestru jest prezentacja wszystkich numerów mikrochipów pochodzących ze wszystkich baz danych na świecie. Pozwala na wyszukanie wprowadzonego numeru mikrochipa, dzięki czemu w sposób szybki i prosty można znaleźć właściciela zaginionego zwierzęcia. Dotychczasowym problemem była mnogość baz danych, które nie były ujednolicone, należało przeszukać każdą z nich w poszukiwaniu danych właściciela. Część z nich była również niepubliczna lub prywatna, co prowadziło do trudności w zdobyciu danych właściciela. Dzięki World Pet Net szukanie domu znalezionego psa nie jest takim problemem, jak wcześniej. 

 

Jak działa World Pet Net? 

World Pet Net jest możliwość zarejestrowania swojego pupila. Do tego celu należy przygotować książeczkę zdrowia oraz zdjęcie zwierzęcia, które ułatwi jego potencjalne przyszłe poszukiwania. W celu zarejestrowania zwierzęcia, należy wcześniej założyć konto, w którym należy podać swoje prawdziwe dane. Następnie można przejść do formularza rejestracji zwierzęcia, w którym należy podać jego dane oraz dane wszczepionego mikrochipa. Usługa ta jest odpłatna, jednak łatwość i szybkość znalezienia ukochanego uciekiniera jest warta jednorazowej wpłaty. 

W bazie World Pet Net można również zarejestrować własną hodowlę. W tym celu należy rozróżnić hodowlę od reproduktorów, następnie wpisać nazwę hodowli i wybrać z listy odpowiedni gatunek. Możliwe jest wprowadzenie do bazy hodowli wszystkich zwierząt — od najpopularniejszych psów i kotów, przez fretki i króliki aż po zwierzęta gospodarskie, takie jak konie, owce, bydło czy kozy. Gdy gatunku hodowli nie ma na liście, jest również możliwość wyrobu „Inne”.  Następnie można przejść do wyboru rasy odpowiedniej dla hodowli oraz kraju położenia. 

 

World Pet Net — odnalezienie zagubionego zwierzęcia

Prócz rejestracji, można w łatwy i szybki sposób odnaleźć zwierzę w bazie. Po odczytaniu kodu liczbowego lub znakowego z mikroczipa przez weterynarza, można wpisać go w wyszukiwarkę, a strona w sposób szybki i łatwy przeszuka dostępne dla niej bazy danych. W przypadku, gdy zwierzę jest zarejestrowane z hodowli lub przez właściciela, wynik wyszukiwania wskaże zarówno dane identyfikacyjne zwierzęcia, jak i właściciela. Dzięki temu możliwy jest szybki powrót pupila do domu. World Pet Net zaoszczędza wiele stresu, jakie wywołuje przebywanie w zupełnie nieznanym miejscu. Jest również bardzo ważna w przypadku chorych zwierząt, które potrzebują stale przyjmować leki lub być zgłaszane regularnie do weterynarza, im krócej trwa ich pobyt poza miejscem zamieszkania, tym większa pewność, że nie podupadną na zdrowiu. 

 

Metody oznaczania zwierząt — czym jest mikrochip? Tatuaż, mikrochip czy zawieszka?

Najpopularniejszą metodą oznaczania zwierząt jest wprowadzenie do jego ciała mikrochipa w sposób bezbolesnej iniekcji, który nadaje indywidualny numer osobnikowi. Przy jego zagubieniu, możliwy jest odczyt za pomocą czytnika (dostępnego między innymi u lekarzy weterynarii lub w instytucjach). Mikrochip nie może ulec awarii, jest lepszym wyborem od tatuażu, który może z biegiem czasu się wycierać czy zanikać, nie są również unikalne i trudno znaleźć bazę zwierząt prowadzących rejestr zwierząt oznaczonych tatuażem. Dzięki mikrochipowi możliwa jest również rejestracja w bazach, takich jak World Pet Net. 

Możliwe jest również zakupienie zawieszki z unikalnym kodem QR. Przy pomocy lasera generowane jest imię zwierzęcia oraz numer telefonu jego właściciela, dzięki czemu na zawieszce od razu widoczne są dane. Dzięki temu, czas odnalezienia pupila jest jeszcze krótszy, zmniejszając stres wywołany nowym miejscem i unikając nieprzyjemnego pobytu w schronisku.