Jak wyposażyć szafę?

Każda szafa w mieszkaniu stanowi niezwykle cenną przestrzeń do przechowywania, dlatego tak często na etapie aranżowania mieszkania faktycznie dokłada się wszelkich starań do tego, aby tych szaf było jak najwięcej i aby były funkcjonalne. W rzeczywistości nawet nie sam rozmiar ma ogromne znaczenie, co jej wyposażenie, które sprawia, że jest pakowna i że można wykorzystać jej wnętrze do maksimum. Zdarza się, że nawet duży mebel bez odpowiednich akcesoriów staje się mniej użytkowy, co mniejsza mniejszy, ale przemyślany pod kątem przechowywanych w jego wnętrzu rzeczy. Wobec tego, jak dobrze wyposażyć szafę, aby być rzeczywiście zadowolonym? 

Wszystko zaczyna się od projektu 

Szafa czy też garderoba musi przede wszystkim być dopasowana do nas samych. Jeśli więc mamy dużo spódnic czy spodni, na pewno przyda się drążek ubraniowy, który umożliwi taki sposób ich przechowywania, aby nie było konieczności każdorazowego ich prasowania po wyjęciu z garderoby. W przypadku rzeczy do złożenia i przechowywania w takiej formie warto zadbać o niezbyt głębokie półki, które pozwolą je poukładać. Oprócz półek i drążków warto pomyśleć o wygodnym sposobie przechowywania butów. Zastanawiając się, jak wyposażyć szafę pod tym kątem, można zaaranżować dedykowaną do tego celu półkę na samym dnie. Może ona mieć miejsce do przechowywania obuwia w pudełkach lub też mogą być to drążki umożliwiające układanie butów pąd kątem. Warto więc poświęcić trochę czasu na zaplanowanie, jakie elementy wyposażenia szafy najbardziej będą potrzebne. 

Wyposażenie mniej standardowe, które również się przydaje 

Półki czy drążki są pewnym standardem każdej garderoby. Istnieje jednak znacznie więcej możliwości ciekawego aranżowania szafy tak, aby rzeczywiście była wygodna w użytkowaniu. 

  • Doskonałym rozwiązaniem są szuflady wewnętrzne — niewidzialne z zewnątrz, ale dające dużo miejsca na mniejsze rzeczy w środku. Można dobrać ich wielkość i pakowność do własnych preferencji. 
  • Warto zdecydować się na osobną, wysuwaną szufladę wewnętrzną do przechowywania biżuterii. Specjalne wkłady do takich szuflad pozwalają ładnie wyeksponować naszyjniki, bransoletki oraz kolczyki — dzięki takiemu rozwiązaniu nawet drobne elementy nie będą się gubić. Komfortowo można też w taki sposób przechowywać zegarki. 
  • Mężczyźni, którzy mają w swojej kolekcji krawaty oraz muchy mogą zdecydować się w specjalny drążek ubraniowy do ich przechowywania. Pozwala to zarezerwować miejsce dla tych elementów odzieżowych tak, aby się nie gubiły i aby zawsze były pod ręką jako uzupełnienie garnituru. 
  • Wewnątrz szafy można także wygodnie przechowywać torebki. Można to robić na półkach albo też w przezroczystych lub drucianych koszach, które wysuwa się na szynach. 
  • Warto pomyśleć o komfortowym sposobie przechowywania bielizny i tutaj sprawdzają się wcześniej wymienione kosze na szynach, ale i wewnętrzne szuflady. 

Szafa, która jest dobrze doświetlona 

Coraz częściej, zastanawiając się, jak dobrze wyposażyć szafę, decydujemy się na instalację dodatkowego źródła światła w jej wnętrzu. Ułatwia to korzystanie z niej po zapadnięciu zmroku. Lampki ledowe mogą same uruchamiać się na przykład przy otwieraniu drzwi takiej szafy. Rozwiązanie to prezentuje się bardzo nowocześnie i zwiększa funkcjonalność w praktyce. Instalacja listwy ledowej nie jest trudna, natomiast jeśli nie odpowiada nam oświetlenie w formie listwy, można zdecydować się na punktowe reflektory, które również mogą uruchamiać się na czujnik.

Jak widać, istnieje bardzo wiele sposobów na uzyskanie szafy dobrze wyposażonej. Zazwyczaj, wszystkie te elementy można swobodnie dokupywać według własnych potrzeb i aranżować we wnętrzu własnej garderoby. W środku bardzo często jest też miejsce na dodatkowe wkłady do szuflad, organizery (chociażby te na bieliznę), kosze oraz koszyczki o różnych rozmiarach. Im lepiej przemyślimy to, co w takiej szafie będzie się znajdować, tym wygodniej będzie się korzystać nam z takiej garderoby na co dzień. Przemyślana organizacja przyniesie na pewno wiele pozytywów w przyszłości.