Formatowanie dysku – czym jest?
Formatowanie dysków HDD (ang. hard disk drive) jest niczym innym, jak przygotowaniem ich do ponownej pracy przy zapisie danych, usuwając dotychczas zapisane na nim pliki. Taka operacja umożliwia niejako zresetowanie dysku twardego do ustawień fabrycznych, co pozwala na nowo skorzystać z pełni jego możliwości w kwestii zapisu danych.
Jak sformatować dysk?
Sposobów na sformatowanie dysku twardego jest kilka, w zależności jak szybko i jak dokładnie chcemy przeprowadzić taką operację. Podstawową metodą na wyczyszczenie dysku z zapisanych danych, nazwaną formatowaniem wysokopoziomowym, jest wykonanie jej podczas instalacji nowego systemu operacyjnego (np. Windowsa) lub formatowanie poprzez użycie wiersza polecenia – w trakcie instalacji wszystkie pliki zostaną usunięte, a jedynymi nadpisanymi będą te, które są potrzebne do działania systemu. W przypadku formatowania przy pomocy konsoli systemowej, wszystkie pliki zostaną usunięte, a instalację nowego systemu operacyjnego trzeba będzie przeprowadzić z zewnętrznego nośnika.
Inną, niskopoziomową metodą formatowania dysku, bardziej czasochłonną i jednocześnie bardziej dokładną, jest jego czyszczenie przy pomocy zaawansowanych programów jak chociażby MHDD, który pozwala na całkowite przywrócenie do ustawień fabrycznych. Odbywa się to poprzez podmianę wszystkich cyfr kodu binarnego urządzenia na zera, co sprawia, że wszystkie pliki zostają wykasowane. Taki proces zachodzi także podczas produkcji dysków twardych, gdzie opuszczają one fabrykę bez jakichkolwiek pozostałości po dotychczas gromadzonych na nich danych, na przykład po oprogramowaniu testowym, weryfikującym działanie wyprodukowanego dysku, jego prędkość i potencjalne uszkodzenia. Taka metoda jest jednak niezwykle czasochłonna – modele o wysokiej pojemności mogą czyścić się nawet do kilkunastu godzin, co sprawia, że sposób ten jest używany rzadko lub tylko przez profesjonalne serwisy w sytuacjach kryzysowych.
Do użytku codziennego w pełni wystarczające jest formatowanie wysokopoziomowe – znaczna większość danych z dysku i tak zostanie usunięta – potrafi to niezwykle sprawnie wpłynąć na jego możliwości i szybkość pracy.
Dlaczego właściwie formatować dysk?
Formatowanie dysku w dłuższej perspektywie jest niezbędną do przeprowadzenia operacją, jeżeli chcemy korzystać z płynnie pracującego komputera lub kiedy nagromadzenie zbędnych danych na naszym sprzęcie będzie zbyt obciążające. Należy pamiętać, że na dysku nie są zapisane wyłącznie czyste pliki – to także magazyn na różnego typu dane, rejestry systemowe i innego rodzaju informacje, których nie odczuwa się na pierwszy rzut oka podczas codziennego użytkowania. Rzadsze formatowanie dysków twardych wpływa negatywnie na ich żywotność i przede wszystkim na tempo pracy, możliwości zapisu i prędkość odczytu – należy więc skrupulatnie dbać o to, aby raz na jakiś czas odciążyć swój nośnik danych od zbędnie gromadzonych na nim plików i po wykonaniu kopii zapasowej, chociażby w chmurze czy na dysku zewnętrznym, przeprowadzić krótkie formatowanie komputera, które pozytywnie wpłynie na jego pracę.