Jaką lustrzankę wybrać na początek przygody z fotografią?

Zaczyna się od niezobowiązujących zdjęć telefonem, później zaczynamy przykładać coraz większą uwagę do estetyki i detali fotografii, a w końcu orientujemy się, że jest to nasza pasja. Robienie zdjęć dobrym telefonem może być świetną zabawą, jednak lustrzanka całkowicie odmienia spojrzenie na fotografie. Wybór pierwszego aparatu nie należy do najprostszych i najtańszych, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat lustrzanek.

Lustrzanka dla początkujących

Nie musimy od razu rzucać się na najdroższe modele dostępne na rynku, ponieważ dopiero zaczynamy naszą przygodę. Musimy znaleźć taki aparat, który będzie prosty w obsłudze i pozwoli nam rozwinąć niezbędne umiejętności. Co więcej, amatorzy zazwyczaj poszukują czegoś taniego, co jednocześnie będzie bardzo dobrej jakości. Znalezienie takiego sprzętu jest jak najbardziej możliwe, ale należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Lustrzanka dla amatora nie powinna być zbyt duża, tak aby móc ją zabierać wszędzie i ciągle stawiać sobie nowe wyzwania fotograficzne. Szczególną uwagę należy zwrócić na matrycę aparatu, która odpowiada za przepuszczanie światła, im większa matryca, tym więcej światła, a co za tym idzie, lepsze zdjęcie. W kwestii matrycy ważna pozostaje również rozdzielczość wyrażana w mega pikselach. Dana liczba informuje nas, w jakiej rozdzielczości tworzymy zdjęcie. Należy jednak obalić mit, że im większa ilość Mpx, tym ładniejsza fotografia. Rozdzielczość, w jakiej wykonujemy zdjęcie, ma wpływ jedynie na to, jak dane zdjęcie będzie wyglądało w konkretnej formie, np. po wywołaniu. W starszych modelach lustrzanek, poglądu zdjęć dokonywaliśmy za pomocą wizjera, teraz mamy modele, gdzie na dość sporym ekranie możemy zobaczyć to, co fotografujemy – zapewnia to większą dokładność, jednak nie jest niezbędnikiem. Dobra lustrzanka to oczywiście taka, która posiada najważniejsze funkcje, takie jak lampa błyskowa, samowyzwalacz, zdjęcia seryjne czy efekty barwne. 

Jaką konkretnie wybrać?

Tania lustrzanka, która ma faktycznie spełniać funkcje tego rodzaju aparatu, to nie urządzenie za kilkaset złotych. Najpopularniejsze firmy, które królują w kontekście lustrzanek cyfrowych to Nikon i Canon. Obydwie te marki mają w swojej ofercie modele przeznaczone dla osób początkujących w przystępnych cenach.

Lustrzanka Canon EOS 2000D to idealny wybór dla amatora. Jest bardzo prosta w obsłudze, a nawet można nią sterować za pomocą smartphone’a. Dzięki niej mamy możliwość na żywo podglądać robione zdjęcia, a dodatkowo nie musimy obawiać się o porę dnia, ponieważ świetnie radzi sobie z fotografią nocną dzięki ISO sięgającemu 12800. Z wyższej półki cenowej będzie lustrzanka Nikon D5600, która i tak ma bardzo dobrą cenę w porównaniu do swoich możliwości. Zdjęcia wykonane tą lustrzanką są bardzo wysokiej jakości, sprzęt ma świetny autofocus, który błyskawicznie ustawia ostrość na wskazanym obiekcie. Ma bardzo dużą gamę efektów artystycznych, dzięki czemu możemy wynieść najzwyklejsze zdjęcia na zupełnie inny poziom. 

Podsumowując, na lustrzance cyfrowej nie należy nadmiernie oszczędzać, ale również nie powinniśmy kupować sprzętu za dziesiątki tysięcy. Jest naprawdę wiele modeli aparatów nadających się perfekcyjnie dla amatorów, które stworzyły wymienione wyżej firmy. Wystarczy po prostu zrobić odpowiedni research i dobrać urządzenie do swoich potrzeb i umiejętności.