Jak wybrać najlepszy odciąg przemysłowy?

Niemal każda gałąź przemysłu – poza produktami docelowymi – generuje także odpady produkcyjne, czyli wszelkiego rodzaju niepotrzebne produkty uboczne powstające podczas procesu produkcji. Zależnie od rodzaju i wielkości zakładu, odpadów tych może powstawać niewiele lub bardzo dużo, w każdym przypadku jednak należy umiejętnie się ich pozbyć, ponieważ usuwanie odpadów produkcyjnych jest bardzo istotne nie tylko ze względu na ochronę środowiska i wydajność produkcji, ale przede wszystkim zdrowie pracowników. W odpowiedniej utylizacji ścinków produkcyjnych oraz w zachowaniu wymaganych standardów bezpieczeństwa pomoże nam odpowiednio dobrany odciąg. Czym są odciągi przemysłowe? Jakie odpady pomogą nam usunąć? Czym się kierować, aby wybrać najlepszy mechanizm?

Usuwanie odpadów produkcyjnych – dlaczego jest tak istotne?

W przypadku każdego zakładu produkcyjnego należy liczyć się z tym, że będzie on produkował wiele odpadów, które są bezużyteczne z ekonomicznego punktu widzenia, a dodatkowo zmniejszają efektywność linii produkcyjnych i stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników. Dlaczego? Gdy w zakładzie powstają zanieczyszczenia, takie jak zapylenie, niebezpieczne opary czy nadwyżki ciepła technologicznego, znacznie pogarszają się warunki pracy oraz stan zdrowia pracowników, co wpływa bezpośrednio na efektywność produkcji. Dodatkowo nieodpowiednia utylizacja odpadów może mieć niekorzystny wpływ na środowisko. Właśnie dlatego trzeba koniecznie zadbać o jak najbardziej dokładne, ale także opłacalne i szybkie usuwanie odpadów produkcyjnych. Odpowiednio dobrane pod kątem rodzaju ścinków urządzenie może natomiast skutecznie zwiększyć wydajność produkcji, podnieść efektywność zakładu, a także ochronić zdrowie pracowników, dlatego warto poświęcić więcej uwagi temu zagadnieniu tak, aby wybrać najbardziej skuteczny i zarazem opłacalny odciąg ścinków przemysłowych. Do usuwania szkodliwych odpadów produkcyjnych można wykorzystać odciągi przemysłowe o różnym charakterze: odciągi miejscowe, instalacje transportu pneumatycznego ścinków i odpadów, systemy wentylacji i filtracji powietrza, okapy, ssawy stanowiskowe czy wyciągi spawalnicze. Zależnie od specyfikacji powstałych odpadów należy wybrać odpowiedni odciąg odpadów, który będzie najbardziej efektywny.

Odciągi przemysłowe – gdzie są niezbędne?

Odciągi przemysłowe powinny znaleźć się w każdym zakładzie produkcyjnym, w którym pojawiają się odpady wszelkiego rodzaju, między innymi: ścinki, trociny, wstęgi, wykroje, wykrawki, etykiety, opakowania i wiele innych. Takie i podobne odpady powstają podczas produkcji w ogromnej ilości zakładów na całym świecie, natomiast ich większa ilość jest produkowana przez drukarnie, zakłady poligraficzne, hale produkcyjne z artykułami higienicznymi, opakowaniami. W wielu przypadkach odpadem produkcyjnym jest także pył, który może być szczególnie niebezpieczny dla pracowników, prowadzi do poważnych chorób płuc, zapalenia dróg oddechowych, a nawet nowotworów zatok, nosa i płuc. Właśnie dlatego w każdym zakładzie produkcyjnym, w którym powstaje pył, powinien znaleźć się zaawansowany technologicznie odpylacz powietrza służący do usuwania gazów, które mogą powstawać między innymi podczas szlifowania, spawania, śrutowania, polerowania, cięcia plazmowego, kruszenia, przesypywania, obróbki skrawaniem, mieszania, transportowania, odlewania metali i wielu innych.

Zaawansowane odciągi przemysłowe – jakie urządzenie wybrać?

Wybierając konkretne urządzenie, instalację lub system usuwania odpadów produkcyjnych, należy kierować się wieloma czynnikami. Przede wszystkim warto ustalić rodzaj powstających pyłów lub ścinków, następnie trzeba oszacować ich ilość w danym zakładzie produkcyjnym, a także wziąć pod uwagę specyfikę całej firmy wraz ze stanowiskami pracy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń oraz kompleksowych rozwiązań w zakresie pneumatycznych instalacji, dlatego warto zdać się na pomoc specjalistów z naar.pl – pomogą ustalić potrzeby konkretnego zakładu, wezmą pod uwagę niezawodność i energooszczędność odciągów przemysłowych, a także dostosują wybrany system usuwania odpadów do budżetu klienta. Zaawansowany odciąg odpadów to podstawa w zakresie odpowiedzialności i bezpieczeństwa, dlatego warto zdać się na profesjonalistów, którzy zapewnią Ci najbardziej korzystne rozwiązanie zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie.